Сімейний бюджет. Якими є найпоширеніші помилки під час планування

25.06.2021, 15:10
Сімейний бюджет. Якими є найпоширеніші помилки під час планування - Фото
Фото: depositphotos.com

Експерти рекомендують розділяти витрати на обов’язкові та бажані платежі

Менше чверті українців мають заощадження, яких їм вистачить у випадку втрати джерела доходів на термін більше місяця і такий низький показник пов'язаний з невмінням правильно сформувати сімейний бюджет. Про це розповіли експерти платформи ФінСкарга (ця платформа спеціалізується на розв’язанні спірних питань між споживачами та надавачами фінансових послуг).

Якими є найпоширеніші помилки під час планування сімейного бюджету

Серед найпоширеніших помилок є такі:

- невірне уявлення щодо формування бюджету. Більшість людей починають планувати витрати лише тоді, коли виникають фінансові труднощі. Через це виник стереотип, що складання бюджету – це жорстка економія. Хоча насправді це допомагає виключити зайві витрати;

- ігнорування регулярного обліку витрат та доходів. Це має бути щоденною звичкою: купив щось – записав у список, отримав зарплату – також занотував;

- невміння відкладати кошти. Доцільно запам’ятати правило 50/30/20, тобто 50% щомісячного доходу має йти на всі необхідні витрати, без яких неможливо обійтися, 30% – на розваги (відпустка, похід у кіно чи ресторан тощо), 20% – це інвестиції у майбутнє (заощадження). Дотримуючись такого правила, можна відкладати кошти і при цьому не обмежувати себе у всьому;

- віддавати перевагу дорогому товару. Нерідко аби самоствердитися чи похизуватися, люди купують речі, які насправді не можуть собі дозволити і цим "вганяють себе у мінус", з якого потім важко вибратися;

- недооцінка власних можливостей. Планувати бюджет потрібно, базуючись на реальних витратах.

Поради експертів

Експерти платформи ФінСкарга рекомендують розділяти витрати на:

- обов’язкові платежі (комунальні послуги, плата за мобільний зв’язок та інтернет);

- необхідні витрати (проїзд, харчування, поточні потреби);

- бажані витрати (розваги, шопінг тощо).

Після розрахунку суми для кожної категорії можна зрозуміти, скільки грошей залишається. Тоді певну частину можна буде відкласти на майбутнє.

Крім того, варто враховувати, що зараз існує безліч мобільних застосунків для ведення обліку власного бюджету, де можна розбити витрати на категорії, що допоможе краще проаналізувати власні потреби.

Також облік витрат можна вести за допомогою Excel або навіть просто у блокноті. Це дає можливість визначити, на що витрачається найбільше грошей та де їх можна зекономити.

"Метою ведення бюджету є удосконалення фінансових звичок, а не максимальна економія та відстеження кожної витраченої копійки", – йдеться у повідомленні.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит у банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

  • У березні фахівці Державної податкової служби розповіли про втрати бюджету через зарплати "у конвертах".
  • У квітні експерти платформи ФінСкарга роз'яснили, для чого потрібен сімейний фінансовий план та як його скласти.
Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі