Індивідуальні лічильники газу. Хто повинен платити за установку: роз'яснення

28.09.2020, 11:05
Індивідуальні лічильники газу. Хто повинен платити за установку: роз
Фото: depositphotos.com

Установка індивідуальних лічильників газу населенню повинна здійснюватися за рахунок газорозподільних компаній

Міністерство юстиції пояснило українцям, хто повинен платити за установку індивідуальних лічильників газу. Про це повідомляється на Facebook-сторінці Мін'юсту.

"Визначити фактичне споживання природного газу в окремій квартирі неможливо, якщо встановлений загальнобудинковий вузол обліку природного газу. Тому окремому споживачеві можуть надмірно нараховувати абонентську плату за використаний природний газ. Знайти вихід із ситуації можна, встановивши індивідуальний лічильник газу. Але за чий рахунок?" – відзначається у повідомленні.

Що передбачає закон

Закон "Про забезпечення комерційного обліку природного газу" передбачає здійснення фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення за рахунок суб'єктів господарювання, які здійснюють розподіл природного газу на відповідній території.

Таким чином, газорозподільні підприємства зобов'язані забезпечити встановлення лічильників газу для населення в квартирах і приватних будинках, де газ використовується для підігріву води та приготування їжі.

Відповідно до закону "Про захист прав споживачів", держава:

- забезпечує захист прав споживачів;

- надає можливість вільного вибору продукції;

- гарантує придбання або одержання продукції в обсязі, достатньому для підтримки здоров'я і життєдіяльності громадян.

Права споживача вважаються порушеними, якщо виконавець послуги нав'язує такі умови її отримання, що порушують принцип рівності сторін договору.

Якщо споживач платить за газопостачання за встановленими тарифами, в яких передбачені витрати і на установку лічильників газу (в тому числі індивідуальних), то компанія зобов'язана надавати вже оплачені послуги.

Приклад судового розгляду

Мін'юст наводить приклад успішного відстоювання споживачем своїх інтересів в суді.

У Харківській області жінка наполягала на тому, що індивідуальний лічильник газу в її квартирі потрібно встановити за рахунок газорозподільної компанії Харківгаз. Спочатку вона звернулася з відповідною заявою до самої компанії.

Однак у листі-відповіді Харківгаз повідомив про те, що не передбачається фінансування робіт зі встановлення індивідуальних лічильників газу в кожній окремій квартирі. Компанія також запропонувала жінці самотужки оплатити встановлення лічильника у квартирі.

За словами юристів, до яких звернулася жінка, відмова компанії Харківгаз встановити індивідуальний лічильник прямо суперечить вимогам законодавства.

Оскільки досудового врегулювання даного питання не відбулося, жінка подала позовну заяву до суду.

Суд першої інстанції ухвалив рішення на користь клієнтки і задовольнив позов.

Не погодившись з рішенням, відповідач у справі (Харківгаз) подав апеляційну скаргу. Апеляційний суд залишив рішення суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу компанії Харківгаз без задоволення (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/86131748).

На підставі рішення, яке набрало законної сили, позивач отримав виконавчий лист і передав до відділу Виконавчої служби для примусового виконання.

Скільки споживачів газу в Україні і які необхідні витрати на встановлення лічильників

Ще в січні 2019 року Кабмін ухвалив постанову про те, що Нафтогаз повинен за власний рахунок встановити побутовим споживачам індивідуальні лічильники газу.

Тоді в Міненерго повідомили, що на це необхідно приблизно 2,5 млрд грн, а встановити лічильники потрібно в квартирах та будинках 3,3 млн споживачів.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі