Ринок землі. Що потрібно знати про купівлю-продаж ділянок сільгосппризначення

27.04.2021, 13:24
Ринок землі. Що потрібно знати про купівлю-продаж ділянок сільгосппризначення - Фото
Фото: pixabay.com

З 1 липня земельні ділянки сільськогосподарського призначення зможуть купувати фізичні особи-громадяни України

З 1 липня набере чинності закон, який передбачає відкриття ринку землі сільськогосподарського призначення в Україні. У Міністерстві юстиції розповіли про особливості процедури придбання сільгоспділянок фізичними та юридичними особами.

Хто зможе купувати землю з 1 липня

З 1 липня 2021 року земельні ділянки сільськогосподарського призначення зможуть купувати фізичні особи-громадяни України, і лише до 100 га в одні руки.

Переважне право на придбання надаватиметься тим, хто орендує землю з 2010 року. Ціна на земельні ділянки до 2030 року не може бути нижчою нормативної грошової оцінки.

Громадяни інших держав поки не матимуть права купувати сільгоспділянки в Україні (до проведення відповідного референдуму).

Починаючи з січня 2024 року купувати землю сільгосппризначення зможуть і юридичні особи, але не більше ніж 10 000 га.

Банки зможуть отримувати землю у власність лише як заставне майно. У випадку переходу до банку прав власності на земельну ділянку як заставне майно фінустанова повинна буде продати її за два роки.

Особливості купівлі-продажу сільськогосподарської землі

Процедура купівлі-продажу сільськогосподарської землі матиме певні особливості. Серед них:

- перевірка покупця нотаріусом. Покупця перевірятимуть на предмет можливості придбання ним ділянки тієї чи іншої площі. Така перевірка проводитиметься з використанням відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного земельного кадастру, Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Якщо за результатами перевірки буде виявлено невідповідність тим чи іншим вимогам – нотаріус відмовлятиме у посвідченні угоди;

- перевірка за суб’єктними ознаками. Набувача або власника земельної ділянки перевірятимуть за суб’єктними ознаками, оскільки визначається перелік осіб, яким за будь-яких умов забороняється набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення.

- безготівковість розрахунків. Розрахунки, пов’язані зі сплатою за сільськогосподарські земельні ділянки, мають проводитися лише у безготівковій формі. Для цього покупцеві потрібно відкрити рахунок у банку, звідки перераховуватимуться кошти;

- походження грошей. Джерела походження коштів для придбання земельної ділянки повинні бути документально підтверджені.

Що буде заборонено

Після відкриття ринку землі з 1 липня буде заборонено:

- продаж землі іноземцям до рішення відповідного референдуму;

- продаж державної та комунальної землі;

- продаж землі, що розташована ближче ніж 50 км до держкордону;

- продаж землі росіянам та представникам терористів;

- продаж землі офшорним компаніям.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит у банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі