Реструктуризація валютних кредитів фізосіб. В НБУ розкритикували законопроєкт Слуг народу

25.03.2021, 11:35
Реструктуризація валютних кредитів фізосіб. В НБУ розкритикували законопроєкт Слуг народу - Фото
Фото: depositphotos.com

Верховна Рада ухвалила в першому читанні проєкт закону про переведення валютних кредитів у гривневі

У Національному банку розкритикували деякі норми законопроєкту №4475, який передбачає обов’язкове проведення реструктуризації валютних кредитів. Про це йдеться у повідомленні регулятора.

Про що законопроєкт

19 березня Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт №4475, авторами якого є 13 депутатів від Слуги народу.

Документ передбачає реструктуризацію валютних кредитів фізосіб (у тому числі іпотечних позик).

Автори законопроєкту запропонували такі законодавчі зміни:

- провести обов’язкову реструктуризацію валютних кредитів на підставі закону (а не на підставі договору про реструктуризацію). При цьому умови реструктуризації мають визначатися законом (а не договором);

- перерахувати усі валютні грошові зобов’язання позичальників у гривню за офіційним курсом, встановленим НБУ на день реструктуризації;

- списати неустойку (штрафи, пеню), а сплачену до проведення реструктуризації неустойку (штрафи, пеню) зарахувати на погашення тіла кредиту та процентів за користування кредитом.

- процентну ставку за користування валютним кредитом, що застосовувалась до реструктуризації, переглянути на таку, що складає половину розміру українського індексу ставок за дванадцятимісячними депозитами фізичних осіб у відповідній іноземній валюті. А для періодів, коли такого індексу ще не існувало (він вперше почав розраховуватися у 2011 році) – встановити на рівні половини облікової ставки Національного банку;

- після цього суми процентів, що були сплачені до моменту реструктуризації понад такі розміри (понад нову ставку у валюті), в ході реструктуризації зарахувати на погашення тіла кредиту та несплачених процентів;

- наступний крок – проведення реструктуризації зі встановленням ставки за користування кредитом у розмірі українського індексу ставок за дванадцятимісячними депозитами фізичних осіб у гривні + один процентний пункт. Надалі здійснювати щорічний перегляд ставки в залежності від зміни цього індексу;

- після реструктуризації кредит має бути повернуто протягом 10 років зі сплатою тіла кредиту рівними частинами щомісячно. Позичальникам надається право достроково погасити кредит.

Позиція НБУ

У Нацбанку вважають, що підхід до реструктуризації валютних кредитів, передбачений у законопроєкті №4475, є недоцільним.

"Реструктуризація боргу валютних позичальників має відбуватися на ринкових збалансованих умовах, які прийнятні і для банків, і для позичальників", – йдеться у повідомленні регулятора.

Механізм реструктуризації таких позик, як підкреслюють у Нацбанку, вже існує.

По-перше, механізм реструктуризації боргу фізособи за валютним іпотечним кредитом визначений Кодексом з процедур банкрутства. Він передбачає, що у ході реструктуризації арбітром між боржником та кредитором виступає суд. Він оцінює обставини справи та становище позичальника. Тож реструктуризація здійснюється на справедливих та збалансованих умовах.

По-друге, банки розробили і пропонують власні програми добровільної реструктуризації валютної заборгованості.

У Нацбанку також розкритикували норму законопроєкту №4475 щодо подовження на три роки дії мораторію на стягнення заставного майна за валютними кредитами.

"На нашу думку, таке рішення знову законсервує, а не розв’яже проблему валютних кредитів. Оскільки з моменту дії мораторію, позичальники переважно так і не почали виконувати зобов’язання за такими кредитами, що створило ризики для стійкості фінансової системи. Ба більше, продовження мораторію нівелює ефективність державних програм зі стимулювання розвитку іпотеки", – йдеться у повідомленні регулятора.

У Нацбанку вважають, що активний процес реструктуризації валютних кредитів на ринкових умовах сприятиме очищенню портфелів банків від проблемної заборгованості та відновленню іпотечного кредитування.

Нагадування ЛІГА.Money

Щоб обрати кредит (у тому числі на придбання нерухомості), варто скористатися допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Це дасть змогу порівняти реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі