Реклама кредитів "під 0%". НБУ готує нові вимоги до небанківських фінустанов

06.05.2021, 12:50
Реклама кредитів "під 0%". НБУ готує нові вимоги до небанківських фінустанов - Фото
Фото: depositphotos.com

Небанківські фінустанови будуть зобов'язані розкривати в рекламі повну інформацію про послуги кредитування та їх вартість для клієнта

Небанківські фінустанови нерідко розміщують рекламу, яка вводить в оману споживачів фінансових послуг, у зв'язку з цим Національний банк планує запровадити вимоги стосовно повного розкриття фінкомпаніями інформації щодо надання споживчих кредитів. Про це йдеться у повідомленні НБУ.

Якими будуть нові вимоги

Регулятор хоче зобов'язати небанківські фінустанови розкривати в рекламі вичерпну інформацію про послуги кредитування та їх вартість для клієнта.

Це стосується інформації на сайтах фінустанов, реклами, інформування клієнтів під час користування кредитом, а також розкриття інформації щодо мікрокредитів.

На сайтах та в рекламі фінустанов має в повному обсязі відображатися правдива інформація про умови надання споживчих кредитів, а саме:

- загальна вартість кредиту з усіма комісіями та платежами;

- реальна річна процентна ставка, строки погашення кредиту;

- штрафні санкції за порушення умов договору.

Ці вимоги покликані мінімізувати негативні наслідки для  споживачів, які нерідко через недостатню поінформованість допускають невиконання взятих на себе фінансових зобов’язань чи порушують строки повернення споживчих кредитів.   

"Реклама кредитів фінансових установ не повинна вводити споживача в оману. Наприклад, вказувати лише привабливу для споживача відсоткову ставку на рівні 0% чи 0,01% недопустимо. У рекламних матеріалах повинна вказуватися реальна річна процентна ставка, максимальна сума та строк кредиту", – підкреслюють в НБУ.

Що ще важливо

Споживач ще на етапі вибору кредитного продукту повинен мати змогу отримати повну й зрозумілу інформацію з сайта фінустанови для порівняння з аналогічними пропозиціями від інших фінустанов чи банків.

Тому сайти фінансових компаній повинні містити чіткий перелік мінімальної інформації. Зокрема, повну назву та контактну інформацію фінустанови, відомості про ліцензію на послугу з надання кредитів, істотні характеристики кредиту в стандартизованому форматі, калькулятор для розрахунку загальної вартості кредиту з урахуванням усіх витрат на додаткові й супутні послуги.

Під час користування кредитом фінустанови будуть зобов’язані надавати клієнтам інформацію про суму та дату погашення кредиту на обраний споживачем канал для комунікацій (наприклад, шляхом sms-інформування, надання інформації з використанням месенджерів або в особистому кабінеті клієнта на сайті фінкомпанії).

Спосіб надання інформації в рекламі не має ускладнювати її візуальне сприйняття, тому встановлюватимуться вимоги до шрифтів, кольору рекламних текстів, фону, розміщення тощо.

Важливо, що нові вимоги не застосовуватимуться до іміджевої реклами фінустанов, що не містить зазначення умов конкретних кредитних продуктів.

Аналогічні вимоги вже застосовано до банків. Наразі Національний банк пропонує поширити їх і на небанківські фінустанови, які здійснюють діяльність у сфері надання споживчих кредитів.

Де можна ознайомитись з проєктом нових вимог

Із запропонованими регулятором вимогами можна ознайомитися в проєкті відповідної постанови НБУ.  

Обговорення цього проєкту триватиме до 7 червня. Зацікавлені сторони можуть надсилати пропозиції електронною поштою на адресу: [email protected]

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит в банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з усіма комісіями та супутніми витратами.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі