Розбір: Борг за кредитом. Банкіри розповіли про реструктуризацію позик

18.03.2021, 19:14
Розбір: Борг за кредитом. Банкіри розповіли про реструктуризацію позик - Фото
Ілюстрація: ЛІГА Money

Банки пропонують різні варіанти реструктуризації заборгованості для клієнтів, які опинилися у складній фінансовій ситуації

Шляхи реструктуризації та причини виникнення боргів за кредитами обговорили представники банків-партнерів ЛІГА.Money та провідні юристи країни. Онлайн-конференція відбулася 18 березня на Facebook-сторінці ЛІГА.Money.

За оцінками експертів, питання проблемної заборгованості за валютними кредитами, виданими до 2008 року, стосується щонайменще 440 000 українців. Статистики щодо того, скільки українців мають борги за іншими споживчими кредитами, немає.

Програми реструктуризації

За словами заступника голови правління банку Форвард Андрія Прусова, банки активно пропонують різні варіанти реструктуризації заборгованості для клієнтів, які опинилися у складній фінансовій ситуації.

"Ми пропонуємо приблизно 48 варіантів реструктуризації заборгованості, що задовольняють потреби різних клієнтів. Цього цілком достатньо. Ми зацікавлені у тому, щоб клієнтам було зручно виконувати їх зобов'язання", – зазначив він.

Банкір додав, що переважна більшість кредитів в Україні – це беззаставні готівкові позики, кредити на придбання тих чи інших товарів, а також кредитні картки.

"Частка таких кредитів – більше ніж 95% від загальної кількості всіх позик. Звичайно, є заставні кредити: автокредитування та іпотека, але їх (у загальній кількості позик) дуже мало", – сказав він.

Начальник відділу роботи з фізичними особами Правекс-банку Олег Заяць підтвердив, що банки пропонують клієнтам широкий спектр програм реструктуризації існуючої заборгованості.

"Ці продукти були розроблені з урахуванням потреб та можливостей клієнтів. Наразі банки можуть пропонувати клієнтам і прощення пені, і зміну графіку погашення, і капіталізацію простроченого тіла кредиту та відсотків", – сказав він.

Олег Заяць підкреслив, що для банків навіть найневігидніша з точки зору фінустанови реструктуризація кредиту все ж є більш привабливою у порівнянні з продажем кредиту іншим учасникам ринку, які займатимуться подальшим стягненням боргу.

Не чекайте, звертайтеся за реструктуризацією до банку

Член правління Асоціації правників України, старший партнер АО "Юридична фірма "Аріо" Юліан Хорунжий закликав позичальників, які потрапили у складну фінансову ситуацію, не уникати переговорів з банком чи іншою фінустановою, а намагатися домовитися про реструктуризацію боргу.

"Пасивна позиція нерідко може зіграти проти позичальника", – сказав він.

Хорунжий додав, що під час переговорів про реструктуризацію варто виходити з власних фінансових можливостей та обговорювати це питання з кредитором.

Якщо спільну мову з банком чи фінкомпанією знайти не вдається, доцільно розглянути можливість оголошення себе як фізособи-боржника банкрутом.

"При цьому боржник сам обирає арбітражного керуючого, який у випадку відкриття провадження про банкрутство фізособи буде виконувати такі повноваження. Арбітражний керуючий навіть може не взяти грошей за першу консультацію", – підкреслив член правління Асоціації правників України.

Банкрутство – це шанс зберегти єдине житло

Георгій Григорян, голова підкомітету з питать банкрутства фізичних осіб Асоціації адвокатів України, детальніше розповів про процедуру банкрутства фізособи.

"Якщо позичальник не може знайти спільної мови з фінустановою, єдиним законним способом звільнення від боргів є процедура визнання неплатоспроможності, або банкрутство. Не треба боятися, це нормальна практика у всіх демократичних країнах", – сказав юрист.

Він додав, що законодавство дозволяє залишати у власності фізособи, яка визнається банкрутом, її єдине житло. Це може бути квартира площею до 60 кв м або будинок площею до 120 кв м.

"У нас в Україні це просто унікальний кейс, за яким особі дозволяють залишити своє майно. У більшості країн такого просто немає", – резюмував Георгій Григорян.

Проєкт ЛІГА.Money створений, щоб допомогти українцям розібратись у складних фінансових питаннях, навчитись розумно керувати грошима та зважено приймати фінансові рішення.

На сторінці ЛІГА.Money розміщено Кредитометр – єдиний в Україні інструмент порівняння реальної вартості кредитів.

ЛІГА Money є результатом тристороннього партнерства між Проектом USAID "Трансформація фінансового сектору", Ligamedia та банками-учасниками.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі