Чи рівнозначний кредитний онлайн-договір паперовому: роз'яснення НБУ

23.03.2021, 18:11
Чи рівнозначний кредитний онлайн-договір паперовому: роз
Фото: depositphotos.com

Кредитний договір під час оформлення позики онлайн підписується одноразовим паролем

У Національному банку роз'яснили українцям, чи є кредитний договір, укладений в онлайн-форматі, рівнозначним такому ж паперовому документу. Про це йдеться на Facebook-сторінці регулятора.

Як підписується онлайн-договір

Кредитний договір під час оформлення позики онлайн на сайті чи у мобільному застосунку підписується одноразовим паролем.

Цей пароль згідно з законодавством, що регулює укладення електронних договорів, по суті має таку саму юридичну силу, як і власноручний підпис чи кваліфікований електронний підпис, а електронний договір прирівнюється до договору, укладеного в письмовій формі.

Саме тому кредитний договір, укладений в онлайн-форматі, є рівнозначним такому ж паперовому документу.

Що ще важливо

Під час укладання договору на сайті клієнт ставить "галочку" навпроти рядка "підтверджую згоду на обробку своїх персональних даних, зокрема надання даних до бюро кредитних історій".

Тому інформація про позичальника та його кредит буде доступною для бюро кредитних історій.

"Невиконання умов кредитного онлайн-договору може негативно вплинути на вашу кредитну історію та ускладнити отримання нового кредиту. Крім цього, фінансова установа може передати інформацію про вас колекторській компанії, представники якої телефонуватимуть і писатимуть з вимогою повернути борг", – попереджають в НБУ.

Тому не варто нехтувати своїми зобов’язаннями за кредитом, якщо він укладений в онлайн-форматі.

Поради НБУ

У Національному банку дали такі поради позичальникам:

1. Необхідно уважно читати договір з фінустановою, навіть якщо він укладається онлайн. Важливо звертати увагу на відсоткову ставку, комісії, додаткові платежі та штрафи у разі прострочки.

Розмір штрафів та пені за кредитами до однієї мінімальної зарплати не може перевищувати подвійної суми кредиту (це стосується кредитів, оформлених після 8 січня 2021 року).

Штрафи та пеня для кредитів понад одну мінімальну зарплату не можуть перевищувати половини суми кредиту. Однак, ці обмеження не розповсюджуються на інші платежі, що підлягають сплаті за порушення виконання кредитних зобов’язань.

2. Варто пам’ятати: якщо людина бере кредит, більший за мінімальну зарплату та строком понад один місяць, то фінустанова повинна надати не тільки договір, але й паспорт споживчого кредиту з детальною інформацією про умови позики.

3. Необхідно виконувати зобов’язання за кредитним онлайн-договором.

Як діяти у випадку порушення прав позичальника

Якщо фінустанова-кредитор порушила права позичальника, необхідно звернутися до Національного банку. Це можна зробити так:

- через чат-бот НБУ у Viber або Telegram;

- через контакт-центр НБУ за номером телефону 0 800 505 240;

- заповнивши онлайн-форму для звернень на сайті НБУ за посиланням: https://cutt.ly/yxv2bqh

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит у банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з усіма комісіями та супутніми витратами.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі