Розірвання договору оренди землі. У яких випадках це можливо: роз'яснення

11.06.2021, 12:52
Розірвання договору оренди землі. У яких випадках це можливо: роз
Фото: pixabay.com

Реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для розірвання договору оренди землі

Договір оренди землі може бути розірваний лише у трьох випадках. Відповідне роз'яснення надали у Міністерстві юстиції.

Коли саме це можливо

Цивільне законодавство передбачає, що зміна або розірвання договору відбувається в такій самій формі, як і його укладення (якщо інше не встановлено договором).

Слід враховувати, що договір оренди землі може бути розірваний у таких випадках:

- за згодою сторін;

- за рішенням суду (за позовом однієї зі сторін);

- в односторонньому порядку (шляхом односторонньої відмови від договору), якщо це прямо передбачено договором.

У випадках, коли йдеться про державну реєстрацію припинення права оренди земельної ділянки на підставі односторонньої заяви її власника, слід проаналізувати умови договору.

Зокрема, необхідно встановити наявність у договорі права на односторонню відмову та механізм його здійснення.

Що ще важливо

Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставами для зміни умов або розірвання договору (якщо інше не передбачено договором оренди землі).

Якщо ж у договорі передбачено, що вказані обставини є підставою для його розірвання, то після зміни власника земельної ділянки необхідно врахувати наступні моменти:

- договір оренди автоматично не припиняє дію;

- новий власник земельної ділянки за законодавством набуває статусу орендодавця з належними орендодавцю за договором правами та обов’язками;

- сторона договору, яка хоче його розірвати, за відсутності такого бажання у іншої сторони, має право звернутися до суду з відповідною вимогою.

Коли стане можливою купівля-продаж землі сільгосппризначення

З 1 липня 2021 року набере чинності закон, який передбачає відкриття ринку землі сільськогосподарського призначення в Україні.

З цієї дати земельні ділянки сільськогосподарського призначення зможуть купувати фізичні особи-громадяни України (лише до 100 га в одні руки). Переважне право на придбання надаватиметься тим, хто орендує землю з 2010 року.

Громадяни інших держав поки не матимуть права купувати сільгоспділянки в Україні (до проведення відповідного референдуму).

З січня 2024 року купувати землю сільгосппризначення зможуть і юридичні особи (але не більше 10 000 га).

Банки зможуть отримувати землю у власність лише як заставне майно. У випадку переходу до банку прав власності на земельну ділянку як заставне майно фінустанова повинна буде продати її за два роки.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит у банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі