Валютна іпотека. Банкам продовжили заборону на стягнення заставного житла

16.07.2020, 16:38
Валютна іпотека. Банкам продовжили заборону на стягнення заставного житла - Фото
Ілюстративне фото: LIGA.net

Верховна Рада підтримала законопроект про продовження мораторію на стягнення валютної іпотеки

Верховна Рада ухвалила законопроект №3640 депутата від "Слуги народу" Олександра Дубінського про продовження мораторію на стягнення банками житла, яке є заставою за кредитом у іноземній валюті. Про це йдеться на сайті парламенту.

За ухвалення документа в цілому проголосували 349 депутатів.

За даними Національного банку, комітет Ради з питань фінансів, податкової та митної політики підтримав цей законопроект 15 липня.

Коли і чому було введено мораторій на стягнення банками заставного житла за валютними кредитами

Такий мораторій ввели у 2014 році. Це було пов'язано з початком агресії РФ проти України, економічною кризою та девальвацією національної валюти.

"Через знецінення гривні громадяни не могли продовжувати платити за валютними іпотечними кредитами. Тому банкам заборонили стягувати заставне майно: квартири і будинки", - відзначає Національний банк.

Була введена заборона на примусове позбавлення валютних позичальників їхнього єдиного житла, яке є заставою за валютним кредитом.

Мораторій ввели на період до вступу в силу закону, який мав урегулювати особливості погашення (реструктуризації) валютних кредитів.

18 жовтня 2018 року було ухвалено Кодекс з процедур банкрутства, який вступив в силу з 21 жовтня 2019 року. Цей документ передбачав скасування мораторію на стягнення валютної іпотеки з 21 жовтня 2020 року.

Позиція автора законопроекту щодо мораторію

Автор законопроекту №3640 Дубінський у пояснювальній записці до цього документа відзначав, що Кодекс з процедур банкрутства не вирішував питання про особливості погашення (реструктуризації) валютних іпотечних кредитів, але при цьому скасовував мораторій на стягнення заставного житла.

"Банки та інші фінансові установи, навіть при наявності мораторію, використовуючи "чорних реєстраторів" та "чорних нотаріусів", примусово вилучали у таких боржників нерухоме майно. В тому числі, викидаючи людей з неповнолітніми дітьми з житла на вулицю та забираючи засоби до існування. З припиненням дії мораторію у жовтні 2020 року така ситуація стане неконтрольованою", - йдеться у пояснювальній записці.

Депутат пропонував продовжити дію мораторію до ухвалення окремого закону, який врегулював би не тільки питання реструктуризації заборгованості за валютними іпотечними кредитами, а й порядок стягнення заставного майна.

Позиція НБУ щодо мораторію

Національний банк різко розкритикував законопроект про продовження мораторію.

"Це яскравий випадок, коли назва хороша - "про захист іпотечних позичальників", а суть - гнила. Результатом буде небажання банків відновлювати іпотечне кредитування", - підкреслив регулятор.

За даними НБУ, за шість років дії мораторію частина валютних позичальників так і не почала обслуговувати кредити, сповідуючи принцип "навіщо платити, якщо немає важеля впливу".

Кодекс з процедури банкрутства, як вважають у Нацбанку, містить реальний механізм реструктуризації боргів іпотечних позичальників.

"Були запропоновані прийнятні умови і для банків, і для громадян. У той же час сам механізм реструктуризації запрацює в повному обсязі, тільки якщо скасують мораторій. Але замість того, щоб скасувати мораторій, зараз нам пропонують його продовжити до 2022 року. Це означає, що проблемні борги валютних позичальників так і не будуть врегульовані. А це 44 тис. договорів на загальну суму 29 млрд грн", - йдеться в повідомленні регулятора.

В НБУ додали: якщо мораторій продовжать, банки не будуть зацікавлені у видачі нових іпотечних кредитів, а запуск доступної іпотеки для населення під 10% річних стане неможливим.

  • У червні в НБУ назвали умови та терміни появи в Україні іпотеки під 10% річних.
  • В середині липня НБУ закликав українців бути обережними з кредитами "під 0%".
Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі