Перевірка нерухомості перед покупкою. У Мінціфри розповіли про новий сервіс

14.01.2021, 12:04
Перевірка нерухомості перед покупкою. У Мінціфри розповіли про новий сервіс - Фото
Фото: pixabay.com

Сервіс дозволяє перевірити той чи інший об'єкт нерухомості перед придбанням

В Україні з'явився сервіс, який дозволяє перевірити той чи інший об'єкт нерухомості перед його придбанням, щоб не допустити можливих шахрайських дій з квартирою чи будинком. Про це йдеться у повідомленні Міністерства цифрової трансформації.

"Придбання нерухомості – відповідальний момент, особливо якщо купувати на вторинному ринку. Арешти, судові справи, незаконні перепланування і прописані родичі, підробка документів та інші види шахрайства з боку продавців, нотаріусів, рієлторів та інших пов'язаних осіб – усі ці ризики можуть коштувати потенційним покупцям грошей та нервів", – йдеться у повідомленні.

Про сервіс

Monitor.Estate спільно з Opendatabot розробили сервіс https://monitor.estate/#secondary, який дозволяє отримати юридичний звіт стосовно того чи іншого об’єкта нерухомості на вторинному ринку.

Користувачі цього сервісу можуть отримати інформацію про:

- точну адресу об’єкта;

- площу;

- тип об’єкта (житлова/нежитлова нерухомість чи цільове призначення для земельних ділянок);

- інформацію про власника;

- підстави набуття права власності;

- обтяження/обмеження;

- рекомендації щодо перевірки даних, які відсутні у звіті.

За онлайн-перевірку одного об'єкта нерухомості доведеться заплатити 49 грн.

У подальшому розробники планують додати інформацію з реєстру судових рішень, реєстру боржників, реєстрів територіальних громад та інші відкриті дані.

"Користуючись цим та іншими сервісами, розробленими на основі відкритих даних з Єдиного державного веб-порталу відкритих даних https://data.gov.ua/, громадяни та бізнес можуть значно спростити виконання власних щоденних завдань та звести до мінімуму ймовірність бути ошуканими шахраями", – зазначають у Мінцифри.

Як ще можна убезпечити себе від шахраїв

Щоб змінити статус власності щодо того чи іншого об'єкта нерухомості, раніше необхідно було звертатися до підрозділів Державної реєстраційної служби. Після відкриття у 2013 році реєстру прав на нерухомість, функція внесення змін до реєстру майна передана нотаріусам.

В оновленому реєстрі є відомості про житло, яке придбане або зареєстроване за власною ініціативою власника після 1 січня 2013 року. Якщо майно зареєстрували раніше, потрібно окремо внести такий об'єкт нерухомості до оновленого реєстру.

Щоб захистити своє майно від шахрайства, рекомендується:

- не передавати незнайомим особам копії правовстановлюючих документів на нерухомість та свої паспортні дані;

- необхідно обирати перевіреного нотаріуса, який не вступить у злочинну змову з шахраями;

- можна встановити заборону на реєстраційні дії зі своєю нерухомістю, тобто задіяти механізм іпотеки.

Це може бути зроблено шляхом укладання у нотаріуса з будь-якою особою (наприклад, з родичем) договору позики, за яким власник нерухомості передає її в заставу. Одночасно підписується договір іпотеки і на цю нерухомість встановлюється обтяження.

- встановити sms-інформування. На сайті держреєстру нерухомості, а також на сайті opendatabot.ua доступний сервіс моніторингу будь-яких реєстраційних дій з об'єктами нерухомості.

У рамках цього сервісу можна отримувати сповіщення про подачу заяви на проведення реєстраційних дій з нерухомістю та щодо будь-яких рішень, спрямованих на зміну статусу об'єкта.

Вартість послуги sms-моніторингу – 30 грн на місяць за один об'єкт нерухомості.

Можна також отримати одноразову інформаційну довідку з реєстру нерухомості. Вона коштує 23 грн.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі