У Раді пропонують істотно підвищити прожитковий мінімум

05.08.2020, 10:30
У Раді пропонують істотно підвищити прожитковий мінімум - Фото
Ілюстративне фото: depositphotos.com

Народні депутати розробляють проект закону про суттєве підвищення прожиткового мінімуму

У Верховній Раді незабаром зареєструють законопроект, що передбачає істотне підвищення прожиткового мінімуму. Про це на прес-конференції повідомила народний депутат від "Слуги народу", голова комітету Ради з питань соціальної політики Галина Третьякова.

"Поданий законопроект №3302, до подачі готується ще один великий законопроект. Стосується він, в першу чергу, розміру прожиткового мінімуму. Під час парламентських слухань, які проводив комітет соціальної політики та захисту прав ветеранів, ми визначили, що прожитковий мінімум, який сьогодні використовується і для призначення пенсій, і для будь-яких соціальних виплат – занижений більше ніж у два рази", – сказала Третьякова.

У чому суть законопроекту №3302 та які пропозиції щодо прожиткового мінімуму

Законопроект №3302 був розроблений Галиною Третьяковою та зареєстрований в Раді ще 3 квітня. Цей документ передбачає зменшення податкового навантаження на працюючих громадян з невеликими доходами.

Зокрема, пропонується на період карантину не оподатковувати перші 4 000 грн доходу найманого працівника, якщо його зарплата становить менше 7 000 грн в місяць (так званий принцип "4 – 7").

Третьякова підкреслювала, що принцип "4 – 7" може стати в нагоді при впровадженні у 2021-2022 роках системи звільнення від оподаткування частини зарплати в розмірі прожиткового мінімуму.

Що стосується анонсованого "великого законопроекту" про прожитковий мінімум, який поки не зареєстрований в парламенті, то, за словами Третьякової, у 2014 – 2016 роках тодішні уряди "штучно занизили прожитковий мінімум" і тепер розрив, який виник, потрібно ліквідувати.

"Ми провели слухання по прожитковому мінімуму, де було визначено це відставання чесного прожиткового мінімуму від того, який застосовується сьогодні під час бюджетування. Я думаю, що нинішній уряд вільме це не лише до уваги, а й ухвалить як керівництво при підготовці бюджету на наступний рік", – сказала депутат.

У підготовленому законопроекті може бути передбачено не тільки підвищення розміру прожиткового мінімуму, а й звільнення від оподаткування частини зарплати на суму, яка дорівнює розміру прожиткового мінімуму.

Коли востаннє підвищувався прожитковий мінімум і на що він впливає

З 1 липня підвищили прожитковий мінімум в Україні. Його загальний показник склав 2 118 грн, для дітей у віці до 6 років – 1 859 грн, для дітей у віці від 6 до 18 років – 2 318 грн, для працездатних осіб – 2 197 грн, для осіб які втратили працездатність – 1 712 грн .

Від розміру прожиткового мінімуму залежить низка інших показників та соціальних виплат. Це допомога по безробіттю, пенсія за віком, індексація частини зарплати (в межах прожиткового мінімуму), аліменти, допомога на дітей тощо.

Подібні законодавчі ініціативи

20 травня групою депутатів від "Слуги народу" у парламенті був зареєстрований законопроект №3515, що передбачає підвищення прожиткового мінімуму та його прирівнювання до неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Відповідно до даного проекту закону, прожитковий мінімум має визначатися в процентному співвідношенні до середньомісячної зарплати за попередній рік з урахуванням рівня інфляції, очікуваного в поточному році.

У 2021 році прожитковий мінімум має становити не менше 40% від середньомісячної заробітної плати 2020 року, а в 2022 році – не менше 41%. Надалі він має щороку підвищуватися на 1% і до 2031 року складати половину середньомісячної зарплати.

Для порівняння, у червні нинішнього року середня зарплата в Україні склала 11 579 грн, а прожитковий мінімум з 1 липня – 2 118 грн (тобто близько 18% від середньої зарплати).

  • У червні міністр соцполітики назвала реальний прожитковий мінімум.
  • З 1 липня зріс прожитковий мінімум в Україні.
Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі