Прожитковий мінімум має становити 40% середньомісячної зарплати у 2021 році – законопроект

02.07.2020, 19:17
Прожитковий мінімум має становити 40% середньомісячної зарплати у 2021 році – законопроект - Фото
Ілюстративне фото: depositphotos.com

Прожитковий мінімум хочуть підняти та прирівняти до нього неоподатковуваний мінімум доходів громадян

Верховна Рада невдовзі може змінити порядок розрахунку прожиткового мінімуму. Його пропонують визначати як частину середньомісячної зарплати. Про це йдеться у законопроекті № 3515, який профільний комітет з питань соцполітики та захисту прав ветеранів рекомендував парламенту взяти за основу. Очікується, що ухвалення цього проекту підвищить рівень матеріального забезпечення незахищених груп українців.

Якщо проект ухвалять, то прожитковий мінімум буде визначатися у відсотковому співвідношенні до середньомісячної зарплати за попередній рік з урахуванням рівня інфляції, очікуваного у поточному році.

Зокрема, у 2021 році прожитковий мінімум становитиме не менше 40% від середньомісячної заробітної плати за 2020 рік, а у 2022 – не менше 41%. Планується, що кожен наступний рік відсоткове співвідношення збільшуватиметься на 1%, а в 2031 році прожитковий мінімум дорівнюватиме половині середньомісячної зарплати за 2030 рік.

За даними Держстату, середня зарплата у травні становила 10 542 грн, а прожитковий мінімум на 1 липня – 2118 грн, тобто лише 20% середньої зарплати.

ДОВІДКА. Середня заробітна плата обчислюється як середнє арифметичне значення зарплат усіх працівників за весь рік у країні або окремих її регіонах. При цьому враховується фонд оплати праці робітників, премії, надбавки, разові винагороди та заохочення за результатами річної роботи.

Також у проекті зазначається: якщо фактичний прожитковий мінімум протягом трьох місяців більш ніж на 10% перевищуватиме розмір затвердженого прожиткового мінімуму, то уряд повинен буде розглянути питання про підвищення прожиткового мінімуму.

ДОВІДКА. В Україні фактично існує два види прожиткового мінімуму: встановлений на рік законом про держбюджет і фактичний, який щомісяця розраховує Мінсоцполітики. У період 2009-2014 років фактичний мінімум не перевищував офіційний більше ніж на 25%. Потім різниця почала збільшуватися, і наприкінці вересня 2019 року фактичний прожитковий мінімум більш ніж удвічі перевищував мінімум, встановлений законом.

Рівень прожиткового мінімуму впливає на цілий ряд виплат, штрафів та надбавок. Зокрема, він впливає на визначення розміру податкової соціальної пільги, обсягів соціальної допомоги (малозабезпеченим сім’ям, по безробіттю або на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування тощо). Також прожитковий мінімум використовується при індексації заробітної плати, визначенні розміру аліментів на дитину, мінімальної пенсії, ставок єдиного податку (для підприємців 1-ї групи) та судового збору.

прожитковий мінімум на 1 особу

Проте в пояснювальній записці вказано, що після схвалення цього законопроекту Верховній Раді запропонують зрівняти прожитковий мінімум і неоподатковуваний мінімум доходів громадян та не прив'язувати розмір посадових окладів до прожиткового мінімуму.  А для визначення розміру штрафних санкцій брати за основу не прожитковий мінімум, а нову окрему розрахункову одиницю.

Один з авторів проекту Галина Третьякова, народний депутат від партії Слуга народу, зазначила, що до 1 липня прожитковий мінімум становив 2027 грн, а наразі – 2118 грн, що є вдвічі меншим за мінімальну зарплату у країні. Вона нагадала, що уряд анонсував підвищення зарплат до 5000 і 6000 грн, і підкреслила, що "прожитковий мінімум у країні поступово досягне реальної величини", – за її підрахунками він дорівнюватиме 4686 грн.

  • 15 червня Марина Лазебна, міністр соцполітики, заявила, що реальна вартість прожиткового мінімуму становить 4200-4300 грн.
  • 1 липня в Україні збільшився прожитковий мінімум, наразі він дорівнює 2118 грн.

 

 

 

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі