Доступні кредити 5-7-9% хочуть поширити на іпотеку

01.10.2020, 10:50
Доступні кредити 5-7-9% хочуть поширити на іпотеку - Фото
Фото: depositphotos.com

У Нацбанку вважають, що програма кредитування бізнесу 5-7-9% може поширюватися також на іпотеку

Національний банк пропонує уряду поширити програму доступних кредитів 5-7-9% і на іпотеку. Про це повідомляється на Facebook-сторінці НБУ.

Що таке програма 5-7-9%

Президент Володимир Зеленський у кінці 2019 року анонсував доступні кредити для бізнесу під 5%, 7% та 9% річних. Такі кредитні ресурси обіцяні з метою стимулювання повернення в країну працюючих за кордоном українців.

Держпрограма "Доступні кредити 5-7-9%" стартувала з 1 лютого нинішнього року.

Вона передбачає можливість отримання юрособами та фізособами-підприємцями кредитів для розвитку власного бізнесу на суму до 1,5 млн грн на п'ять років з такими умовами:

- 5% – для нового та діючого бізнесу, який створить мінімум два робочих місця;

- 7% – для бізнесу з виручкою до 25 млн грн, без обов'язкового створення робочих місць. Однак за кожного найманого працівника ставка знижуватиметься на 0,5 відсоткових пункти;

- 9% – для діючого бізнесу, який має виручку 25-50 млн грн.

У Міністерстві фінансів раніше повідомляли, що взяти участь у цій держпрограмі у 2020 році зможуть близько 50 000 позичальників.

Які пропозиції НБУ

За словами першого заступника голови НБУ Катерини Рожкової, Нацбанк готує зміни у сфері банківського регулювання, спрямовані на активізацію кредитування. Ці зміни стосуються спрощення оцінки кредитних ризиків.

Йдеться про розширення переліку клієнтів, яких можна оцінювати на груповій основі, а також про зміну підходів до оцінки кредитних ризиків. Також серед пропозицій Нацбанку – поширити держпрограму 5-7-9% на іпотечні кредити.

Яка зараз ситуація на ринку іпотечного кредитування

З 1 липня у сфері іпотечного кредитування реалізується держпрограма "Доступне житло під 10% річних", в рамках якої банки станом на початок вересня видали близько 400 іпотечних кредитів на загальну суму 329,2 млн грн.

У програмі "Доступне житло під 10% річних" беруть участь п'ять банків: ПриватБанк, Ощадбанк, Укргазбанк, Правекс-банк та Кредобанк.

За даними НБУ, на початок 2020 року середньозважена відсоткова іпотечна ставка в Україні становила 19% річних, а зараз – 13% річних. У даний час сім банків забезпечують 97% обсягу нових іпотечних кредитів.

  • У червні у Національному банку розповіли, коли очікувати іпотеки під 10% річних.

  • На початку вересня в Офісі президента розповіли, скільки іпотечних кредитів під 10% річних вже видали українські банки.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі