Проблемних кредитів у банках стало менше: інфографіка

05.02.2021, 11:30
Проблемних кредитів у банках стало менше: інфографіка - Фото
Фото: pixabay.com

Кредитні портфелі помітно покращили банки усіх груп

У 2020 році частка проблемних кредитів у банках зменшилася з 48,4% до 41%. Про це йдеться у повідомленні Національного банку.

Державні банки

Кредитні портфелі помітно покращили банки усіх груп.

Щодо державних банків, то наприкінці червня 2020 року Рада з фінансової стабільності ухвалила представлені такими фінустановами трирічні плани з урегулювання проблемної заборгованості.

За 2020 рік держбанки списали 30,6 млрд грн заборгованості у національній валюті та $3,1 млрд – в іноземній (у доларовому еквіваленті). Під таку заборгованість були сформовані резерви.

Це дозволило держбанкам знизити частку непрацюючих кредитів з 63,5% до 57,4%.

Банки іноземних груп

Частка проблемних кредитів у банках іноземних груп (без банків РФ) за 2020 рік скоротилася з 16% до 12,3%. Ці банки і надалі планують використовувати як списання, так і продаж кредитів, а також очікують добровільного врегулювання боргів.

Якщо враховувати і банки з російським капіталом, то за групою іноземних банків показник проблемних кредитів за 2020 рік зменшився з 32,5% до 27,9%.

Банки з українським капіталом

Банки з українським капіталом за 2020 рік знизили частку проблемних кредитів з 18,6% до 14,6%. Основними інструментами зниження цього показника були списання та продаж проблемної заборгованості.

Натисніть, щоб збільшити

Інфографіка: Національний банк

Інфографіка: Національний банк

Очікування НБУ

У Національному банку очікують, що у найближчі два роки банки вдвічі-тричі скоротять частку непрацюючих (проблемних) кредитів.

Це буде можливим у разі успіху реалізації стратегій управління такими кредитами.

"Це дозволить вже на початку 2023 року скоротити частку непрацюючих кредитів до 24% (з 41%), а у разі суттєвого зростання кредитування цей показник знизиться до рівня менше 20%", – зазначив голова НБУ Кирило Шевченко.

Під проблемні кредити банки вимушені формувати резерви (рівень резервування зараз становить 98%). Цей процес негативно впливає на прибутковість, капітал та інвестиційну привабливість банків.

Вимоги НБУ щодо управління проблемними кредитами

Раніше НБУ розробив вимоги до банків щодо процесу управління проблемними кредитами.

На виконання таких вимог банки подали регулятору свої стратегії управління проблемною заборгованістю, у яких визначилися з підходами до врегулювання непрацюючих активів. Заходи з управління проблемними активами державних банків затвердив Кабінет міністрів.

Крім того, у 2020 році НБУ визначив критерії для списання кредитів, за якими не очікується повернення боргу. Такі заходи дозволили банкам активізувати зменшення часток проблемної заборгованості у кредитних портфелях.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит в банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з усіма комісіями та супутніми витратами.

  • У серпні стало відомо, що частка проблемних кредитів у націоналізованому ПриватБанку за перше півріччя 2020 року збільшилася з 80% до 81%, причому більша частина проблемної заборгованості (88%) – це кредити юрособам, пов'язаними з екс-власниками банку та групою "Приват".

  • У грудні стало відомо, що частка проблемних активів в українському банківському секторі у жовтні 2020 знизилася з 45,6% до 43,4%, тоді як у липні 2017 року цей показник сягав максимального значення у світі – 58%.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі