Придбання авто в кредит чи у лізинг: що краще обрати

08.07.2021, 11:45
Придбання авто в кредит чи у лізинг: що краще обрати - Фото
Фото: depositphotos.com

Найчастіше українці обирають кредит, аби швидше отримати право власності на авто

Придбати автомобіль можна не лише в кредит, а й за лізинговою схемою. Про переваги та недоліки таких варіантів розповіли експерти платформи ФінСкарга (ця платформа спеціалізується на розв’язанні спірних питань між споживачами та надавачами фінансових послуг).

"За статистикою найчастіше українці обирають кредит, аби швидше опинитися за кермом машини своєї мрії. Тому пропонуємо розглянути два способи придбання авто (у кредит та у лізинг), щоб у майбутньому ви могли вибрати для себе найкращий варіант", – йдеться у повідомленні.

Придбання авто в кредит

Переваги такого варіанту:

- право власності на авто відразу належить покупцеві;

- на погашення боргу відведено більші терміни, ніж у випадку з лізингом (до 7 років).

Недоліки варіанту:

- для оформлення договору необхідна більша кількість документів, ніж у випадку з лізингом;

- вищі відсоткові ставки;

- необхідне обов’язкове страхування власного життя та страхування від нещасних випадків;

- реєстрацію авто, оформлення страховки та інші необхідні документи й платежі необхідно здійснювати самостійно (окремо від самого кредиту).

Придбання авто у лізинг

Перевагами такого варіанту є:

- можливість перекласти усі проблеми щодо оформлення, реєстрації та страхуванням на лізингову компанію;

- можливість змінювати автомобілі, не виплачуючи їх повної вартості, тобто уникаючи схеми "покупка-продаж". Після закінчення строку договору оперативного лізингу та повернення авто лізинговій компанії клієнт може отримати інший автомобіль.

Недоліки варіанту:

- до внесення останнього платежу за договором лізингу право власності на авто належить лізинговій компанії, тобто споживач не є офіційним власником машини. Через це необхідно двічі реєструвати транспортний засіб (спочатку на лізингову компанію, а потім на себе);

- погасити борг необхідно за мінімальні терміни (найчастіше за 1-2 роки);

- усі додаткові витрати на реєстрацію та страхування авто додаються до основної суми та розбиваються на місячні виплати і, як наслідок, переплатити доведеться більше, ніж у випадку з кредитом, адже початкова сума буде більшою.

Поради щодо лізингу

Якщо споживач хотів би взяти авто у лізинг, спочатку йому необхідно звернутися до лізингодавця (тобто до лізингової компанії).

В Україні послуги лізингу надають лізингодавці, які мають відповідну ліцензію.

Необхідно обов’язково перевірити наявність чинної ліцензії у лізингодавця, до якого звертається споживач фінпослуг. Це можна зробити на сайті Національного банку за одним з перелічених нижче реєстрів:

- реєстр для перевірки фінансових компаній (фінкомпанія повинна мати ліцензію на надання послуг із фінансового лізингу);

- реєстр юросіб, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінпослуги (для перевірки юридичних осіб-лізингодавців, які повинні також мати ліцензію на надання послуг із фінансового лізингу);

- реєстр для перевірки банків.

Далі фізособа укладає з лізингодавцем договір лізингу про те, що вона користуватиметься майном (об’єктом лізингу) щонайменше рік. Зазвичай лізингоодержувач має сплатити певну частину вартості майна відразу після укладення договору (авансовий платіж у розмірі, наприклад, 30% від вартості майна), а також адміністративний платіж (суму, яка покриє оплату оформлення договору. Це може бути 1-3% від вартості майна).

Після цього лізингодавець купує погоджений з клієнтом автомобіль у продавця.

На період лізингу авто залишається у власності лізингодавця. Фізична особа є лише користувачем цього майна, тобто не може його подарувати чи продати.

За користування майном споживач сплачує періодичні лізингові платежі (зазвичай щомісяця).

Лізингодавець ще до підписання договору зобов’язаний оцінити фінансову спроможність майбутнього клієнта. Оцінка здійснюється на підставі наданої споживачем інформації (це може бути довідка про доходи), або інформації з інших джерел (наприклад, із державних реєстрів).

Важливо, що усі лізингові платежі мають бути визначені лише в гривні, без прив’язки до курсу іноземних валют. Тобто у договорі не може встановлюватися, наприклад, що "за користування майном має сплачуватися сума у гривні, що еквівалентна $100 за курсом НБУ".

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі