Примусове виселення з житла: в яких випадках це можливо

26.04.2021, 12:05
Примусове виселення з житла: в яких випадках це можливо - Фото
Фото: depositphotos.com

Виселення з житла є можливим у разі несплати іпотечного кредиту чи появи значного боргу з оплати житлово-комунальних послуг

Стаття 47 Конституції України передбачає, що ніхто не може бути примусово позбавлений житла окрім випадків наявності законних підстав та за рішенням суду. Однак нерідко трапляються випадки примусового виселення громадян без законних на те підстав. Про це йдеться у повідомленні Координаційного центру з надання правової допомоги при Міністерстві юстиції.

Підстави для примусового виселення

Згідно зі статтею 109 Житлового кодексу, виселення з житлового приміщення допускається на підставах, встановлених законодавством.

Зокрема, виселення в адміністративному порядку з санкції прокурора можливе у випадках, коли особа самоправно зайняла житлове приміщення або проживає у будинку, де існує загроза обвалу.

У судовому порядку можливе виселення людини з житла у разі звернення стягнення на приміщення, яке було придбане нею за рахунок кредиту (банку чи іншої особи), повернення якого забезпечене іпотекою відповідного житлового приміщення.

За певних умов є можливим виселення з житла у разі появи значного боргу з оплати житлово-комунальних послуг.

Що ще передбачає Житловий кодекс

Стаття 109 Житлового кодексу також передбачає, що громадянам, яких виселяють з житла, одночасно надається інше постійне житлове приміщення (за винятком випадків виселення під час звернення стягнення на приміщення, придбані за кредитні кошти).

Постійне житло, що надається особі, яку виселяють, повинно бути зазначено в рішенні суду.

Щодо випадків виселення з житла, придбаного за кредитні кошти, то у такому разі звернення стягнення на передане в іпотеку приміщення є підставою для виселення всіх громадян, що мешкають у ньому.

Після ухвалення кредитором рішення про звернення стягнення на передані в іпотеку житловий будинок чи житлове приміщення шляхом позасудового врегулювання на підставі договору всі мешканці зобов'язані на письмову вимогу іпотеконадавача або нового власника добровільно звільнити житловий будинок чи житлове приміщення протягом одного місяця з дня отримання цієї вимоги (якщо сторонами не погоджено більший строк).

Якщо громадяни не звільняють приміщення у встановлений або інший погоджений сторонами строк добровільно, їх примусове виселення здійснюється на підставі рішення суду.

Виселення громадян у випадках звернення стягнення на житло, придбане за кредитні кошти, є підставою для надання цим громадянам житлових приміщень з фондів житла лише для тимчасового проживання. Відсутність житлових приміщень з фондів житла для тимчасового проживання не тягне за собою припинення виселення громадянина з житлового приміщення, яке є предметом іпотеки.

В якому випадку можуть виселити з квартири через борги за комуналку

Надавач комунальних послуг, якому заборгував споживач, перш за все звертається до суду (для видачі судового наказу або в порядку позовного провадження). Після цього підприємство звертається до державної виконавчої служби або приватного виконавця, які й розпочнуть примусове стягнення боргу, у тому числі шляхом накладення арешту на майно.

Якщо сума заборгованості боржника за житлово-комунальні послуги перевищує 20 мінімальних заробітних плат (зараз це 6000 грн х 20 = 120 000 грн), виконавець має право накласти на єдине житло такого боржника арешт.

Якщо сума, що підлягає стягненню за виконавчим провадженням, не перевищує 20 розмірів мінімальної заробітної плати (до 120 000 грн), звернення стягнення на єдине житло боржника не здійснюється. У такому разі виконавець зобов’язаний вжити заходів для виконання рішення за рахунок іншого майна боржника.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит на особисті цілі в банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з усіма комісіями та супутніми витратами.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі