Небанківські термінали можуть відключити через РРО. Ринок просить перехідний період

27.07.2020, 10:27
Небанківські термінали можуть відключити через РРО. Ринок просить перехідний період - Фото
Платіжний термінал (фото: Інформатор)

Платіжні термінали, що належать не банкам, а фінансовим компаніям, з 1 серпня можуть відключити

З 1 серпня в Україні можуть припинити роботу 40 тисяч програмно-технічних комплексів самообслуговування (ПТКС) або платіжних терміналів, що належать фінансовим компаніям. Про це йдеться у повідомленні асоціації "Небанківські фінансові установи".

У чому суть проблеми

Відповідно до норм закону "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", усі програмно-технічні комплекси самообслуговування, які здійснюють переказ коштів, повинні бути фіскалізовані.

Тобто за результатами всіх операцій, які здійснюються ПТКС, споживачеві має видаватися фіскальний чек. Цей чек також треба реєструвати у Державній податковій службі.

"Однак станом на 20 липня ДПС не надала учасникам ринку реально працездатного протоколу обміну даними, який дозволив би виконати вимоги закону. З огляду на той факт, що розробка відповідних програмних рішень, які дозволили би налагодити відправку та реєстрацію фіскальних чеків на сервери ДПС, займе якийсь час, а розгортання оновлень на великих мережах ПТКС вимагає декількох днів, виконати вимогу закону в ситуації, що склалася неможливо ", - підкреслюють в асоціації.

Позиція податківців

Як зазначають в асоціації, в ході "круглого столу", проведеного за участю представників бізнесу та ДПС, податківці визнали, що існуючий протокол взаємодії (API) непрацездатний. У Податковій службі обіцяли до 13 липня презентувати оновлене програмне рішення, однак цього не сталося.

Крім того, ДПС вимагає застосування окремого кваліфікованого електронного підпису або електронної печатки для кожного терміналу самообслуговування як точки продажів. Податківці пояснюють це тим, що аналогічна вимога встановлена для торгових операцій.

Це означає, що фінансовим компаніям в стислі терміни необхідно буде отримати в Податковій близько 40 тисяч електронних печаток. І хоча в ДПС раніше заявляли про запуск інструменту пакетної видачі печаток, в силу обставин, що склалися, бізнес досі не міг перевірити її працездатність.

Позиція асоціації

Асоціація "Небанківські фінансові установи" підкреслює, що учасники ринку до 1 серпня не зможуть виконати вимоги законодавства через відсутність працездатних програмних рішень.

"У фінансових компаній немає необхідних програмних рішень для ПТКС", - сказав Liga Money виконавчий директор асоціації Микола Ничипорчук.

Серед можливих варіантів розв’язання проблеми він назвав перенесення термінів обов'язкової фіскалізації платіжних терміналів або скасування (перегляд) штрафних санкцій за порушення цієї вимоги (зараз відповідні штрафи становлять 100% від суми проведених операцій).

"З 1 серпня 2020 року, щоб уникнути прямого порушення норм закону фінансові компанії повинні будуть зупинити роботу всіх ПТКС, загальна кількість яких в Україні становить понад 40 тис. одиниць. Таке рішення неминуче викличе соціальну напругу, оскільки щодня ПТКС проводять кілька мільйонів операцій з переказу коштів від приватних осіб в якості оплати за послуги мобільного зв'язку, інтернет, комунальні послуги і так далі", - відзначають в асоціації.

Також в об'єднанні закликають Міністерство фінансів, Офіс президента, Верховну Раду звернути увагу на ситуацію і вжити заходів щодо розв’язання проблеми.

У квітні НБУ запевнив, що нові вимоги до ідентифікації клієнтів не зупинять платежі.

У травні Національний банк повідомив, що у першому кварталі кількість безготівкових операцій зросла майже на чверть.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі