"Приманки" для нових клієнтів і підвищення ставок. Що потрібно враховувати позичальникам

22.04.2021, 18:45
"Приманки" для нових клієнтів і підвищення ставок. Що потрібно враховувати позичальникам - Фото
Фото: pixabay.com

Дослідження ринку мікрокредитування проводилося Проектом USAID "Трансформація фінансового сектору"

Фінансові компанії нерідко можуть підвищувати процентні ставки за кредитами у разі невиконання позичальниками зобов’язань за договором у десятки і навіть сотні разів. Про це йдеться у дослідженні ринку мікрокредитування в Україні, яке проводилося Проектом USAID "Трансформація фінансового сектору".

"У 73% договорів були положення, які з січня 2021 року можуть вважатися порушенням законодавства про споживче кредитування. Зокрема, кожні два із трьох договорів містять положення, які дозволяють підвищувати процентну ставку у разі невиконання зобов’язань за договором (наприклад, з 0,01% до 4,15% на день)", – зазначається у результатах дослідження.

Дослідження методом "таємного покупця" було проведено Проектом USAID "Трансформація фінансового сектору" у листопаді-грудні 2020 року.

Серед інших результатів дослідження є такі:

- зазначена в договорі реальна річна процентна ставка не співпадає з реальною річною процентною ставкою за розрахунками експертів у 69% випадків, а в 22% візитів "таємний покупець" сплатив компанії не таку суму, яку мав би сплатити згідно з договором;

- у 28% візитів були виявлені розбіжності між положеннями договору і усною інформацією, що була надана консультантами, а у 23% візитів – розбіжності між положеннями договору і письмовою переддоговірною інформацією (на сайті або наданої у відділенні).

Дослідження також показало, що нові клієнти отримували вигідніші ставки, ніж клієнти, які вже позичали раніше гроші у компанії. Це означає, що фінкомпанії використовують такі кредити як "приманку" для залучення нових клієнтів, але потім підвищують ставки за кредитами для позичальників, які звертаються повторно.

У січні відбулося поширення дії закону про споживче кредитування на мікрокредити. Тепер кредитодавці, що працюють у сфері мікрокредитування, зобов'язані розраховувати реальну річну процентну ставку та надавати інформацію про неї у договорі та рекламних матеріалах.

Як зазначила заступниця керівника Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору" Юлія Вітка, такі зміни в законодавстві спрямовані на посилення захисту вразливих верств споживачів, які зазнають фінансових труднощів та яким бракує фінансових знань чи навичок.

"Потрібно забезпечити, щоб відповідні положення, особливо щодо розкриття реальної вартості кредиту, виконувалися, щоб люди не потрапляли у боргову пастку", – сказала вона.

Проект USAID "Трансформація фінансового сектору" проведе наступне дослідження у квітні-травні для оцінки та порівняння ринкової практики у сфері мікрокредитування за новим законодавством.

Нагадування ЛІГА.Money

Щоб обрати кредит, варто скористатися допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Це дасть змогу порівняти реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі