Прибуток падає, активи ростуть. Як карантин вплинув на банки

06.08.2020, 17:01
Прибуток падає, активи ростуть. Як карантин вплинув на банки - Фото
Фото: iStock/Global Images Ukraine

Під час карантину банки зменшили обсяги кредитування та прибуток

У другому кварталі пандемія коронавірусу та пов'язаний з нею карантин ускладнили роботу банків. Про це йдеться в огляді банківського сектору за другий квартал, підготовленому НБУ.

Загальні тенденції

Карантинні заходи призвели до скорочення кредитного портфеля банків та зниження прибутковості. При цьому, на відміну від попередніх криз, спостерігався приріст обсягу депозитів населення та бізнесу.

Зменшення кредитних портфелів банків через зниження попиту на кредити спостерігалося як в корпоративному сегменті, так і в роздрібному.

Прибутковість банків зменшилася через більш істотні відрахування в резерви.

Ставки по гривневих депозитах знизилися, оскільки НБУ двічі за квартал знижував облікову ставку, при цьому відтоку депозитів з банківської системи не спостерігалося.

Активи банків

Чисті активи банків зросли у другому кварталі на 1,6%. Це відбулося за рахунок збільшення частки держоблігацій (ОВДП) в активах фінустанов (вона виросла на 4,9 процентних пункти — до 29,8%). При цьому частка кредитів в активах банків зменшилася на 3,1 п.п. - до 34,6%.

Портфель кредитів юрособам у другому кварталі зменшився на 6,3% в національній валюті та на 3,6% в іноземних валютах (в доларовому еквіваленті).

Портфель кредитів фізособам зменшився за другий квартал на 5%. Скорочення цього показника зафіксовано вперше з початку 2017 року.

"Ключовим фактором такого скорочення було формування банками резервів при одночасному скороченні попиту на кредити внаслідок погіршення споживчих настроїв", — відзначають в НБУ.

Зокрема, у другому кварталі зменшилися обсяги кредитування фізосіб на покупку побутової техніки та автомобілів.

Зобов'язання банків (пасиви)

За другий квартал зобов'язання банків збільшилися на 2,5%. Істотно зросли обсяги коштів клієнтів (до кінця кварталу їх частка в зобов'язаннях склала 85,4%).

Частка зобов'язань банків перед НБУ зросла за другий квартал на 0,1 п.п. до 0,7% від загального обсягу зобов'язань. Це сталося за рахунок залучення у квітні держбанками рефінансування НБУ.

Обсяг гривневих коштів юросіб в банках збільшився на 9%, а валютних коштів — на 1%.

Обсяг гривневих вкладів фізосіб за другий квартал збільшився на 10,9%, а валютних — зменшився на 2,4%.

Динаміка ставок

У другому кварталі НБУ двічі знижував облікову ставку (в результаті вона досягла рівня 6% річних).

Це сприяло зниженню ставок по депозитах юросіб та фізосіб, а також ставок по кредитах.

Ставки за 12-місячними гривневими депозитами фізосіб за квартал у середньому знизилися на 2,3 п.п. до 9,6% річних.

Ставки за 12-місячними гривневими депозитами юросіб знизилися в середньому до 5,2% річних.

Ставки за гривневими кредитами юрособам у другому кварталі знизилися на 3,3 п.п. до 10,6% річних, а за гривневими кредитами фізосіб — до 32,8% річних.

Прибуток банків

Прибуток банківського сектору за другий квартал зменшився більш ніж удвічі як в квартальному, так і в річному обчисленні (до 7,7 млрд грн).

Головним фактором зниження прибутку були відрахування в резерви. У другому кварталі вони зросли у 2,8 рази у порівнянні з першим кварталом (до 13,1 млрд грн).

Кількість збиткових банків зросла з 6 за підсумками 2019 року (та 14 банків у першому кварталі 2020 року) до 23 у другому кварталі 2020-го.

Перспективи та ризики

НБУ вважає головним викликом для прибуткової діяльності банків ймовірні втрати фінустанов від погіршення якості кредитних портфелів (через невисоку якість кредитних портфелів банки змушені все більше коштів відраховувати в резерви, в результаті знижується їх прибутковість).

Щоб сприяти реструктуризації зобов'язань боржників, які постраждали через коронакризу, НБУ продовжив дію спрощених правил оцінки банками кредитних ризиків до кінця листопада.

"НБУ і надалі створюватиме умови для того, щоб банки та їх позичальники змогли комфортно пройти кризу", — підкреслює регулятор.

  • На початку серпня стало відомо про те, що в липні українці стали продавати валюти більше, ніж до карантину.
  • Також на початку серпня НБУ повідомив, що через вплив карантину частка безготівкових операцій українців з картками сягнула 55%.
Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі