Втрати бюджету через зарплати "у конвертах". У Податковій назвали суми

30.03.2021, 17:52
Втрати бюджету через зарплати "у конвертах". У Податковій назвали суми - Фото
Фото: depositphotos.com

У ДПС вважають, що подолати схеми ухилення від сплати податків можна не лише шляхом посилення податкового контролю

За оцінками фахівців Державної податкової служби, втрати бюджету України від застосування схем з ухилення від сплати податків становлять близько $7,7 млрд на рік, у тому числі через виплату зарплат "у конвертах" – $4,3 млрд на рік. Про це повідомив голова ДПС Олексій Любченко у колонці для "Дзеркала тижня".

Інші втрати

Через діяльність так званих "скруток" та конвертаційних центрів щорічні втрати бюджету становлять близько $1,5 млрд, через функціонування офшорних схем – $0,8 млрд. Втрати, пов'язані з підакцизними товарами, складають приблизно $1 млрд на рік, а збитки, пов'язані з діяльністю державних підприємств – $0,1 млрд.

Любченко навів приклад із загальними доходами населення, які у 2020 році без урахування податків становили 3,4 трлн грн, з них 1,9 трлн грн – це заробітна плата та інші трудові доходи. Однак при цьому обсяги виторгу підприємств торгівлі, що фіксуються через касові апарати, за 2020 рік становили менше 1,3 трлн грн. Це означає, що лише 38% витрат домогосподарств фіксується через фіскальний чек зі сплатою відповідних податків і зборів.

У ДПС вважають, що подолати схеми ухилення від сплати податків можна не стільки шляхом посилення податкового контролю, скільки шляхом побудови ефективної моделі взаємодії між платниками податків та державою.

"Для цього потрібно забезпечити дотримання державою ключових принципів у сфері оподаткування, якими, на нашу думку, мають бути: справедливість (рівність усіх платників перед законом, недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації), прозорість (обмін інформацією між податковими агентами та податковими органами; увага до суті операцій, а не до їх форми) і зручність у взаємодії з податковими органами (тобто сплачувати податки має бути вигідно)", – зазначив голова ДПС.

Декларування доходів

З початку 2021 року в Україні триває кампанія декларування громадянами доходів, отриманих у попередньому році.

Громадяни та фізичні особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, подають декларації за 2020 рік до 1 травня 2021 року (останній день подання декларації – 30 квітня 2021).

Податкові зобов’язання, визначені такими фізичними особами у деклараціях, мають бути сплачені до 2 серпня 2021 року (включно).

Підсумки декларування доходів, отриманих у 2019 році

У середині травня 2020 року Державна податкова служба повідомила про результати декларування доходів, отриманих громадянами у 2019 році.

Доходи, отримані у 2019 році, на той момент задекларували більше 200 000 громадян. Загальна сума задекларованого доходу склала 32,1 млрд грн.

Податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб, самостійно визначені до сплати громадянами, склали 871 млн грн, а військового збору – майже 120 млн грн.

Доходи понад 1 млн грн задекларували 3150 громадян. Ними самостійно було визначено до сплати 393 млн грн податку на доходи фізичних осіб та понад 47 млн грн військового збору.

Найбільше мільйонерів було зареєстровано у Києві (майже 1200 осіб). У Харківській та Дніпропетровській областях – 278 і 270 осіб відповідно.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит в банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з усіма комісіями та супутніми витратами.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі