Отримання спадщини. Чи можуть змінюватися частки спадкоємців за їхньою домовленістю

23.04.2021, 11:44
Отримання спадщини. Чи можуть змінюватися частки спадкоємців за їхньою домовленістю - Фото
Фото: depositphotos.com

Спадкоємці можуть за угодою між собою змінити розмір частки у спадщині когось із них

Законодавство передбачає, що частки у спадщині кожного зі спадкоємців є рівними, окрім випадків, коли спадкодавець складає заповіт та сам розподіляє спадщину між ними. Про це йдеться у повідомленні Міністерства юстиції.

Чи можуть спадкоємці самі перерозподілити частки

Спадкоємці можуть за усною угодою між собою (якщо це стосується рухомого майна), або за нотаріально посвідченим договором (якщо це стосується нерухомого майна чи транспортних засобів) змінити розмір частки у спадщині когось із них.

Існують два варіанти поділу спадкового майна між спадкоємцями:

- договір про зміну розміру частки у спадщині (спадкоємці змінюють розмір спадкових часток. Наприклад, один спадкоємець спадкує третину спадщини, інший – дві третини);

- договір про поділ спадщини (спадкоємці визначають конкретне майно, яке може відповідати їх часткам у спадщині. Наприклад, один спадкоємець спадкує квартиру, інший – житловий будинок).

Важливість заповіту

Договір про поділ спадщини не може укладатися та посвідчуватися, якщо у заповіті заповідач конкретизував розподіл свого майна між тим чи іншим спадкоємцем (тобто коли заповідач у заповіті чітко вказав, власником якого конкретного об'єкту стає той чи інший спадкоємець).

Зазвичай поділ спадщини здійснюється спадкоємцями відповідно до часток у загальній спадковій масі, що належать їм згідно з законом чи заповітом.

У такому разі під час поділу спадкоємець отримує майно, рівне за вартістю його спадковій частці.

Хто має право на обов'язкову частку у спадщині

Законодавство визначає коло осіб, які незалежно від змісту заповіту мають право на обов'язкову частку у спадщині.

Зокрема, це:

- малолітні;

- неповнолітні;

- повнолітні непрацездатні діти спадкодавця.

Також до категорії таких осіб відносяться діти, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Такі категорії осіб мають право на отримання половини тієї частки, яка належала би кожному з них у разі спадкування за законом.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі