Повна вартість кредиту. НБУ ввів нові вимоги до небанківських фінустанов

13.07.2021, 12:20
Повна вартість кредиту. НБУ ввів нові вимоги до небанківських фінустанов - Фото
Фото: depositphotos.com

Регулятор вніс зміни до Правил розрахунку небанківськими фінустановами загальної вартості кредитів

Національний банк зобов'язав небанківські фінустанови по-новому розраховувати та вказувати в кредитних договорах загальну вартість кредиту для споживача та реальну річну процентну ставку за договором про споживчий кредит. Про це йдеться у повідомленні регулятора.

Нові вимоги НБУ

Постановою №49 від 11 червня Нацбанк вніс зміни до Правил розрахунку небанківськими фінустановами загальної вартості кредиту для споживача та реальної річної процентної ставки.

Шляхом внесення змін регулятор узгодив такі Правила розрахунку з вимогами закону "Про захист боржників при врегулюванні простроченої заборгованості".

"Тепер небанківські фінустанови рахуватимуть загальну вартість кредиту та реальну річну процентну ставку за договором про споживчий кредит відповідно до вимог закону", – повідомили у Нацбанку.

Небанківські фінустанови мають змінити редакції кредитних договорів з метою спрощення їхнього розуміння споживачами фінпослуг.

Постанова №49 набирає чинності з 14 липня. Небанківські фінустанови мають до 14 серпня унормувати свою діяльність відповідно до вимог цієї постанови.

Банки вже застосовують такі ж підходи до розрахунку ключових показників вартості споживчого кредиту.

"Таким чином, всі кредитодавці застосовуватимуть єдині підходи до розрахунку загальної вартості кредиту для споживача та реальної річної процентної ставки за договором про споживчий кредит. Уніфікація забезпечить належний захист прав споживачів фінансових послуг під час користування послугою споживчого кредиту", – зазначають у Нацбанку.

Що таке повна вартість кредиту

Іноді фінустанови можуть вказувати в рекламі лише номінальну відсоткову ставку, яка не відображає реальної вартості кредитних коштів, тобто не враховує витрат під час оформлення позики (різні комісії, нотаріальні чи страхові послуги, інші платежі).

Тому позичальник має з'ясувати, якою є реальна (а не номінальна) відсоткова ставка за кредитом.

Відповідна інформація має надаватися у паспорті кредиту (це повний опис умов кредитування).

Додаткові послуги до кредиту

Важливо перевіряти, чи включені до кредиту додаткові послуги. Тому варто уважно читати договір. Адже фінустанова може додати до споживчого кредиту страхування життя чи інші платежі (не всі з них є обов'язковими).

Оскільки додаткові послуги – це додаткові платежі, то позичальник у певних випадках може відмовитися від таких послуг під час оформлення споживчого кредиту. Це не стосується іпотечних та автокредитів, де страхування є обов'язковим.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит на особисті цілі в банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з усіма комісіями та супутніми витратами.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі