Придбання земельної ділянки. Які податки необхідно сплатити

25.06.2021, 11:50
Придбання земельної ділянки. Які податки необхідно сплатити - Фото
Фото: pixabay.com

Після відкриття ринку землі з 1 липня під час посвідчення договорів про відчуження ділянок сільгосппризначення необхідно буде сплачувати певні податки

Під час укладання угод щодо відчуження (придбання) земельних ділянок сторони мають сплачувати певні податки. У Міністерстві юстиції роз'яснили, якими будуть такі платежі.

Роз'яснення стосується договорів, які укладатимуться після відкриття ринку землі сільськогосподарського призначення. Це відбудеться з 1 липня 2021 року.

Які податки треба буде сплачувати

Після зняття так званого мораторію на продаж землі під час посвідчення договорів про відчуження земельної ділянки сільгосппризначення необхідно буде сплатити:

- податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5% від ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу;

- військовий збір у розмірі 1,5%. Сплату збору необхідно здійснити ще до моменту нотаріального посвідчення договору відчуження земельної ділянки.

Базовою розрахунковою величиною для оподаткування буде зазначена у договорі купівлі-продажу ціна, яка не може бути нижчою за оціночну вартість землі, розрахованої уповноваженим органом.

Які податкові пільги існують

Законодавство передбачає низку пільг у сфері оподаткування земельних операцій.

Зокрема, від сплати вищевказаних податків звільняються власники земельних ділянок сільськогосподарського призначення та земельних часток (паїв), які були отримані у порядку безоплатної передачі згідно зі статтею 121 Земельного кодексу.

Пільгами за певних умов і тільки раз на рік можуть скористатися також особи, які отримали такі ділянки у процесі приватизації.

Стаття 121 Земельного кодексу регулює норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам.

Хто зможе купувати землю з 1 липня

З 1 липня 2021 року земельні ділянки сільськогосподарського призначення зможуть купувати фізичні особи-громадяни України, і лише до 100 га в одні руки.

Переважне право на придбання надаватиметься тим, хто орендує землю з 2010 року. Ціна на земельні ділянки до 2030 року не може бути нижчою нормативної грошової оцінки.

Громадяни інших держав поки не матимуть права купувати сільгоспділянки в Україні (до проведення відповідного референдуму).

Починаючи з січня 2024 року купувати землю сільгосппризначення зможуть і юридичні особи, але не більше ніж 10 000 га.

Банки зможуть отримувати землю у власність лише як заставне майно. У випадку переходу до банку прав власності на земельну ділянку як заставне майно фінустанова повинна буде продати її за два роки.

Що буде заборонено

Після відкриття ринку землі з 1 липня буде заборонено:

- продаж землі іноземцям до рішення відповідного референдуму;

- продаж державної та комунальної землі;

- продаж землі, що розташована ближче ніж 50 км до держкордону;

- продаж землі росіянам та представникам терористів;

- продаж землі офшорним компаніям.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит у банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі