Подарувати чи заповісти майно: поради Мін'юсту

12.01.2021, 12:36
Подарувати чи заповісти майно: поради Мін
Фото: Андрій Гудзенко/LIGA.net

Іноді краще подарувати майно, а у деяких випадках – заповісти його

У Міністерстві юстиції порадили українцям, в яких ситуаціях краще подарувати, а коли заповісти майно. Про це йдеться на Facebook-сторінці Мін'юсту.

"Люди доволі часто потребують вирішення майнових питань, зокрема актуальною є дилема: подарувати чи заповісти?" – зазначається у повідомленні.

Варіант заповіту

Заповіт – це особисте розпорядження фізичної особи у випадку смерті. Особливістю спадкування за заповітом є те, що спадкоємець отримує у власність майно лише після смерті спадкодавця. Після складення заповіту, особа й надалі залишається власником свого майна та може вільно ним розпоряджатися.

Важливо пам’ятати, що заповіт у будь-який момент можна скасувати чи змінити, якщо сама особа цього забажає. При цьому кожний новий скасовує попередній. Заповіт можна змінювати безліч разів протягом життя.

Заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.

Якщо заповітом особу позбавили спадщини, то вона не можете одержати право на спадкування, крім випадків, коли такий документ визнано судом недійсним.

Недоліки заповіту для особи, якій заповідається майно – це обов’язкова частка у спадщині, яку закон гарантує певному переліку спадкоємців за законом, незалежно від змісту заповіту. До таких спадкоємців належать малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки.

Якщо на момент смерті заповідача будуть спадкоємці, які входять до такого переліку, то особа, якій заповідач в цілому мав намір передати майно, отримає лише певну його частку. І таке право на спадщину встановлюється законом та не може змінюватися.

Варіант дарування

Дарування – це домовленість двох сторін, за якою одна сторона (дарувальник) передає або зобов’язується передати в майбутньому другій (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність.

Договір дарування може укладатися в усній, простій письмовій або письмовій формі з нотаріальним посвідченням такого договору. У випадку дарування нерухомого майна, договір дарування укладається у письмові формі, нотаріально посвідчується з наступною його державною реєстрацією.

Усі права переходять до обдаровуваного з моменту прийняття ним дарунку, яким він може вільно розпоряджатися.

Важлива різниця

У випадку з даруванням особа, яка дарує майно, не може встановлювати будь-які умови чи обмеження щодо подарованого, оскільки договір дарування є безумовним.

Натомість заповіт може бути з умовою, обмеженням, позбавленням права на спадкування. Він також може бути секретним.

Заповіт надає значну свободу вибору для спадкодавця. Він може скласти один або кілька документів, вказати одного або декількох спадкоємців, заповісти все майно чи його частину, а також змінити свою думку і скласти новий.

Договір дарування скасувати практично неможливо, якщо немає надзвичайно вагомих обставин (наприклад, недієздатність на момент складання договору).

Поради Мін'юсту

У Міністерстві юстиції радять не дарувати майно та не укладати договір дарування, якщо ви не впевнені в самій людині, щоб потім не виникало непередбачених обставин.

Поширеною є ситуація, коли родичам дарують житло, а вони просто виселяють дарувальника (колишнього власника), який на старості років залишається без власного житла.

Для людини, яка заповідає майно, це найбезпечніший спосіб, оскільки вона до самої смерті залишається власником свого майна.

"Утім, універсального способу немає, необхідно аналізувати кожну конкретну ситуацію окремо", – зазначають у Мін'юсті.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі