Під виглядом виконавчої служби. Як шахраї привласнюють гроші українців

29.12.2020, 12:29
Під виглядом виконавчої служби. Як шахраї привласнюють гроші українців - Фото
Фото: pixabay.com

Зловмисники направляють у банки фіктивні документи від імені приватних виконавців та вимагають примусово списати кошти з рахунків жертв

В Україні активізувалися шахраї, які під виглядом приватної виконавчої служби привласнюють гроші українців, розміщені на банківських рахунках. Про це повідомила у Facebook виконавча директорка Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова.

Як діють зловмисники

Шахраї відкривають в одному з банків власний рахунок, а потім направляють до інших фінустанов фіктивні документи, в яких представляються співробітниками приватної виконавчої служби та вимагають примусово (за неіснуючим рішенням суду) списати кошти з рахунку тієї чи іншої жертви.

Перерахувати примусово списані кошти фейкові "виконавці" пропонують на свій власний рахунок.

Як у банківській асоціації хочуть протидіяти шахрайству

За підсумками наради з експертами з питань банківської безпеки у Незалежній асоціації банків запропонували такі способи протидії цьому виду шахрайства:

- доповнити Єдиний реєстр приватних виконавців України відомостями про рахунки приватних виконавців, відкритих для зберігання стягнутих із боржника коштів. Доступність такої інформації дозволить банкам легко виявляти фіктивних виконавців та попереджати перерахування клієнтських грошей на підставні рахунки;

- розширити інструментарій перевірки (верифікації) приватних виконавців при відкритті для них рахунків у банках за допомогою направлення одноразового пароля на телефон або електронну пошту відповідного приватного виконавця. Електронні адреси таких осіб доступні у Єдиному реєстрі приватних виконавців, проте дієвим цей інструмент верифікації може бути за умови використання електронних поштових скриньок на захищеному від зламу державному домені (наприклад gov.ua);

- перевести документообіг між приватними виконавцями та банками в електронні канали. Це дозволить банкам задіяти ще один засіб перевірки – кваліфікований електронний підпис на документах щодо списання коштів.

"Ми готові взяти участь у розробці необхідних змін разом з урядом та НБУ. Шахрайству – стоп!" – зазначають у банківській асоціації.

Скільки грошей шахраї вкрали з карток українців

За даними Національного банку, у січні-червні цього року зафіксовано 47 500 випадків шахрайства з платіжними картками та банківськими рахунками українців на загальну суму 86,4 млн грн, тоді як за перше півріччя 2019 року – 34 700 таких випадків на загальну суму 72,6 млн грн.

У той же час середній розмір втрат на одну шахрайську операцію у першому півріччі нинішнього року зменшився до 1819 грн (з 2100 грн у січні-червні 2019 року).

В НБУ пов'язують збільшення кількості та обсягу шахрайських операцій у нинішньому році з активним переходом українців на безготівкові розрахунки після введення карантинних заходів.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит в банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з усіма комісіями та супутніми витратами.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі