Чому зростає держборг та скільки винен кожен українець: інфографіка

29.10.2020, 12:14
Чому зростає держборг та скільки винен кожен українець: інфографіка - Фото
Фото: depositphotos.com

Держборг у вересні збільшився через девальвацію гривні та нові залучення коштів урядом

У вересні сума державного та гарантованого боргу збільшилася у гривневому еквіваленті на 4,6 млрд грн (на 0,2%) до 2,346 трлн грн попри значні виплати з погашення. Про це йдеться у повідомленні проєкту "Ціна держави" центру соціально-економічних досліджень CASE Україна.

З чим пов'язане зростання держборгу

"Зростання суми боргу в гривневому еквіваленті пояснюється зміною валютного курсу. Якщо 31 серпня долар коштував 27,48 грн, то 30 вересня – на 3% дорожче (28,3 грн за долар). Якщо перерахувати гривневий еквівалент боргу кінця вересня за курсом 31 серпня, то його значення було би на 40,85 млрд грн меншим від його значення у серпні", – зазначається у повідомленні.

Крім того, уряд у вересні продовжив залучати запозичення на внутрішньому ринку, які перевищували обсяги погашення. У вересні Мінфін розмістив гривневі держоблігації на 15,9 млрд грн, а також доларові держоблігації на $111,86 млн. Водночас погашення внутрішніх запозичень у вересні становило 8,2 млрд грн.

У доларовому еквіваленті борг у вересні зменшився на $2,3 млрд (на 2,7%) до $82,9 млрд. Скорочення суми боргу в доларовому еквіваленті пояснюється тим, що 1 вересня уряд погасив другу серію єврооблігацій (зовнішні боргові папери), випущених під час реструктуризації у 2015 році. Сума погашення становила $1,7 млрд.

Натисніть, щоб збільшити

Інфографіка: CASE Україна

Інфографіка: CASE Україна

Яка сума боргу припадає на кожного українця

Наприкінці вересня борговий тягар склав 59% від валового продукту, який економіка виробляє за рік.

Сума боргу на кожного українця наприкінці місяця становила 56 217 грн ($1 980 за офіційним курсом НБУ на 29 жовтня).

Перспективи до кінця року

Міжнародний валютний фонд нещодавно прогнозував, що державний та гарантований борг України за 2020 рік зросте відносно ВВП на 15% – до 65,4% ВВП. Ця цифра враховує необхідність погашення боргів та фінансування рекордного дефіциту бюджету.

Частину дефіциту Україні вдалося профінансувати за рахунок зовнішніх запозичень (у липні Україна розмістила єврооблігації з погашенням у березні 2033 року на $2 млрд під 7,25% річних).

Однак отримання подальшого фінансування МВФ, а відповідно й інших зовнішніх запозичень на загальну суму $3,6 млрд ($1,4 млрд від МВФ, $1 млрд від Світового банку та $1,2 млрд від ЄС) цьогоріч під питанням.

"Таким чином, рівень боргу (наприкінці року) може виявитися нижчим, щоправда "не завдяки, а всупереч": через невиконання частини запланованих видатків та посилений збір податків", – зазначається у повідомленні.

  • У травні з'ясувалося, що понад чверть українців під час карантину позичали гроші.
  • У липні за результатами опитування з'ясувалося, що найчастіше українцям бракувало коштів, "щоб жити нормально й не залазити у борги".
Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі