Плата за доставку газу. Чому тарифи облгазів переглядаються щорічно: роз'яснення

20.01.2021, 12:30
Плата за доставку газу. Чому тарифи облгазів переглядаються щорічно: роз
Фото: depositphotos.com

Тарифи на доставку газу відрізняються в залежності від регіону

Тарифи облгазів на доставку (розподіл) газу переглядаються щорічно, це відбувається з декількох причин. Про це йдеться на Facebook-сторінці сервісу для споживачів природного газу 104.ua.

Чому відбувається перегляд

Така необхідність виникає через щорічну зміну вартості витрат, які необхідні для забезпечення безперебійної роботи газорозподільних мереж.

До найбільших статей видатків відносяться:

- придбання технологічного газу;

- фонд оплати праці;

- податки;

- операційні витрати: робота аварійної служби та поточні ремонти;

- компенсація боргів 2014-2019 років.

Оскільки за останні 6 місяців 2020 року вартість газу зросла втричі, а середня зарплата в Україні упродовж року збільшилася на 15%, тарифи теж змінюються.

Чому тарифи на доставку газу відрізняються в залежності від регіону

Тариф на доставку (розподіл) природного газу – це вартість гарантованої доставки кубічного метру газу до споживача. Він залежить від:

- обсягів споживання газу;

- технічних особливостей мережі;

- специфіки споживання.

Наприклад, що більше споживання газу, то меншим є тариф. І навпаки. Адже витрати на обслуговування газової мережі майже не залежать від обсягу газу, що транспортують нею. Тому арифметика така: за незмінної вартості витрат збільшення обсягу споживання дає менший тариф.

Як регулятор розраховує тариф для певного регіону ⠀

Нацкомісія з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) розраховує тариф для певного регіону наступним чином: для кожного оператора газорозподільної мережі ця величина розраховується шляхом співвідношення вартості його витрат на обслуговування мережі до річної замовленої потужності (це обсяг газу, доставленого до споживачів за рік).⠀

Формула розрахунку тарифу оператора така: газ на виробничо-технологічні витрати + фонд оплати праці + операційні витрати + інвестиції + лічильники, а потім ця сума ділиться на річну замовлену потужність.

Річна замовлена потужність – це потужність системи, яка замовляється індивідуально для кожного споживача газу. Платіж за доставку газу на розрахунковий календарний рік визначається виходячи з фактичного обсягу споживання за минулий газовий рік, який тривав з початку жовтня до кінця вересня.

Щоб самостійно розрахувати вартість доставки (розподілу) газу, кожен окремий споживач природного газу повинен з'ясувати, який обсяг споживання енергоносія був минулого року та помножити цей показник на тариф своєї газорозподільної компанії.

Якщо поділити отриману суму на 12 рівних платежів – це і буде розмір щомісячної плати за доставку газу.

Систему нарахування плати за розподіл газу рівними частинами впродовж року створено для того, щоби зменшити фінансове навантаження на споживачів в осінньо-зимовий період.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит в банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з усіма комісіями та супутніми витратами.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі