Перші результати СПЛІТУ: 57 страховиків можуть покинути ринок

06.10.2020, 09:00
Перші результати СПЛІТУ: 57 страховиків можуть покинути ринок - Фото
Фото: depositphotos.com

Страхові компанії добровільно покидають ринок. Лише за останні три місяці 7 страхових компаній ініціювали припинення діяльності.

Процесс пришвидшиться, прогнозують в НБУ, адже щонайменше третина страховиків сегменту non-life мають проблеми з платоспроможністю

Такі дані озвучили представники НБУ.

Скільки страховиків мають проблеми

Норматив платоспроможності і достатності капіталу порушують 57 страховиків із 188 страхових компаній, які подали звітність за результатами першого півріччя 2020 року.

З них 18 страхових компаній порушують норматив вже не вперше. Загальний дефіцит капіталу на ринку складає 2,75 млрд грн. При цьому лише 2 компанії з числа тих, хто потребує докапіталізації працюють на ринку ОСЦПВ (автоцивілки).

Які проблеми мають компанії

  • 21 страхова компанія потребує докапіталізації на сумму близко 300 млн грн.
  • 36 страховиків потребують реструктуризації своїх активів.
  • Окрім цього у близько 40 страховиків НБУ підозрює маніпуляції з визначенням справедливої вартості нерухомості. Побоювання регулятора пояснюються суттєвим зростанням частки нерухомості та земельних ділянок в структурі прийнятних активів – з 6% на початку року до 10 % за результатами першого півріччя 2020 року.

НБУ дослідив, скільки компаній мають серед активів нерухомість поза межами м. Києва, оцінка вартості кв.м яких була б вищою 30 тис.грн. "Виявилось, таких близько 40 компаній. І тому у нас виникають сумніви в справедливості таких оцінок", – заявила Юлія Христолюбська заступник начальника відділу нагляду за страховим ринком НБУ.

Що буде з неплатоспроможними компаніями

НБУ планує впровадити пропорційний нагляд та ризик-орієнтований підхід до оцінки компаній. В першу чергу компанії буде розподілено на 4 групи в залежності від рівня суспільної важливості роботи компанії. Він визначатеметься відповідно до:

  1. Частки ринку, яку займає компанія;
  2. Частки премій від фізичних осіб в портфелі;
  3. Розміру активів;
  4. Розміру страхових резервів;
  5. Наявності відокремлених підрозділів.

Рівень платоспроможності визначатиметься як перевищення капіталом страховика встановленного нормативу платоспроможності. Для того, аби страхова компанія потрапила в "зелену зону" достатньо 110% перевищення нормативу, в "червоній зоні" опиняться ті компанії, чий рівень капіталу буде нижчим 1/3 нормативу платоспроможності. У регулятора зазначають, що в новому проекті закону "Про страхування" норматив перевищення для "зеленої зони" буде встановлено на рівні 120%.

За результатами аналізу звітності за 1 півріччя 2020 року НБУ вже надіслав 94 вимоги до страхових компаній. Більшість з них стосувались надання документів, що підтверджеють справедливість оцінки активів.

У випадку виявлення порушень Нацбанк планує заспосовувати заходи впливу до страхових компаній, а до компаній, які потребують докапіталізації – надання плану відновлення та докапіталізації.  За словами Наталії Гудими, керівника з питань нагляду за страховим ринком НБУ за 3 місяці з моменту переходу повноважень нагляду за діяльністю страхового ринку до НБУ 7 страховиків добровільно припинили роботу на ринку. "Причинами виходу з ринку стала непрозора структура власності компаній та порушення нормативів. Виходять і ті страховики, що займались оптимізацією податків. Внаслідок цього ми бачимо суттєве зростання рівня страхових виплат з 25% на початку року до 35% за результатами 1 півріччя 2020 року", – наголосила вона.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі