Відкриття ринку землі. Хто має право на пільговий викуп ділянок

18.05.2021, 12:12
Відкриття ринку землі. Хто має право на пільговий викуп ділянок - Фото
Фото: LIGA.net

З 1 липня фізичні особи-громадяни України зможуть купувати земельні ділянки сільськогосподарського призначення

Закон, який передбачає відкриття ринку землі сільськогосподарського призначення в Україні, набере чинності з 1 липня; документ передбачає, що деякі категорії осіб зможуть купувати земельні ділянки на пільгових умовах. Про це йдеться у роз'ясненні Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр).

Придбання землі з 1 липня: хто зможе і не зможе це робити

Право на придбання земельних ділянок сільськогосподарського призначення з 1 липня 2021 року отримають фізичні особи-громадяни України (лише до 100 га в одні руки). Перевагу матимуть ті, хто орендує землю з 2010 року.

Громадяни інших держав поки не зможуть купувати сільгоспділянки в Україні (з цього питання планується проведення референдуму).

З січня 2024 року купувати землю сільгосппризначення зможуть і юридичні особи, але не більше 10 000 га.

Хто має право на пільгове придбання землі

Закон про обіг земель сільгосппризначення передбачає, що з 1 липня фермери зможуть купувати земельні ділянки, які вони набули до 2010 року, без проведення аукціону.

Спеціальний пільговий викуп для українських фермерів дозволяє придбати ділянку на виплату на 10 років.

Право власності можна оформлювати вже після першого платежу, а викупна ціна буде на рівні нормативної грошової оцінки ділянки (ціна на земельні ділянки до 2030 року не може бути нижчою нормативної грошової оцінки).

Процедура пільгового викупу землі

Підставою для пільгового викупу землі може бути наявність таких документів:

- право довічного успадкованого володіння землею;

- право постійного користування землею;

- право оренди землі.

Щоб розпочати процедуру придбання, потенційний покупець має отримати дозвіл на викуп земельної ділянки від ради відповідної територіальної громади.

Аби рада розглянула це питання, необхідно подати:

- один з вищевказаних трьох документів;

- витяг із кадастру про земельну ділянку;

- витяг із документації про нормативну грошову оцінку ділянки;

- заяву про намір викупу ділянки.

Важливо зазначити, що витяги можна отримати лише на земельну ділянку, якій присвоєно кадастровий номер.

"Ось і все. Так легко фермер може стати власником земельної ділянки", – зазначають у Держгеокадастрі.

Відео: Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру

Переваги відкриття ринку землі

Серед переваг відкриття ринку землі можна назвати:

- можливість вільно розпоряджатися землею як власним майном, тобто купувати, продавати, передавати в оренду, використовувати як заставу для отримання кредиту. При цьому банки зможуть отримувати землю у власність лише як заставне майно. У випадку переходу до банку прав власності на земельну ділянку як заставне майно фінустанова повинна буде продати ділянку за два роки;

- відкритий та врегульований продаж сільгоспділянок сприятиме розвитку ринку оренди землі та призведе до зростання орендних ставок та покращення добробуту селян;

- для розвитку бізнесу та більш ефективного виробництва фермери зможуть не тільки отримувати фінансування від банків під заставу землі, але й створювати спільні підприємства;

- відкриття ринку сприятиме більш дбайливому та якісному використанню сільгоспземель, оскільки на відміну від орендарів власники землі будуть зацікавлені в збереженні її родючості;

- також відкриття ринку підвищить інвестиційну привабливість українського аграрного сектору та сприятиме розвитку інфраструктури в регіонах.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит у банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі