Оформлення спадщини. Як правильно посвідчується заповіт

05.07.2021, 14:27
Оформлення спадщини. Як правильно посвідчується заповіт - Фото
Фото: depositphotos.com

Заповіти окремих категорій громадян можуть посвідчуватися не лише нотаріусами

Посвідчення заповітів в Україні у більшості випадків здійснюється нотаріусами, однак Цивільний кодекс передбачає, що таке право може надаватися також іншим особам. Про це йдеться у повідомленні Міністерства юстиції.

Хто може посвідчувати заповіти

Заповіти осіб, які перебувають на лікуванні у лікарні, госпіталі, іншому стаціонарному закладі охорони здоров’я, а також людей, що проживають у будинках для осіб похилого віку та інвалідів, можуть посвідчуватися головними лікарями таких закладів.

Право посвідчувати заповіти таких осіб також мають: заступники головного лікаря з медичної частини, чергові лікарі цих закладів, начальники госпіталів, директори будинків для осіб похилого віку та інвалідів.

Заповіти, посвідчені вищевказаними посадовими особами, прирівнюються до нотаріально посвідчених.

Інші особи (крім перелічених вище) не мають права посвідчувати заповіти.

Як посвідчується заповіт

Посвідчення заповіту посадовою особою відбувається лише відносно фізичної особи з повною цивільною дієздатністю та у присутності свідків.

Заповіт складається у письмовій формі із зазначенням місця і часу його складання, дати та місця народження заповідача і підписується заповідачем власноручно.

Посадова особа може на прохання заповідача записати заповіт з його слів власноручно або надрукувати за допомогою загальноприйнятих технічних засобів.

У такому випадку заповіт вголос зачитується заповідачем перед підписанням.

Якщо заповідач внаслідок фізичної вади або хвороби не може власноручно підписати заповіт, за його дорученням у його присутності та у присутності запрошених ним двох свідків заповіт може підписати інша особа (не свідок).

У заповіті зазначається також прізвище, ім’я та по батькові свідка, дата його народження, місце проживання, реквізити паспорта чи іншого документа, на підставі якого встановлено його особу.

Свідки, при яких посвідчено заповіт, зачитують його вголос та ставлять свої підписи на ньому.

Заповіти складаються і посвідчуються у двох примірниках, один з яких видається заповідачу, а другий у той самий день передається до державного нотаріального архіву за постійним місцем проживання заповідача.

Якщо заповідач не мав постійного місця проживання в Україні або місце його проживання невідоме, заповіт передається до Київського державного нотаріального архіву.

Як реєструються посвідчені заповіти

Посвідчені заповіти реєструються посадовими особами в реєстрі для реєстрації заповітів і довіреностей.

Такий реєстр, форма якого встановлюється Міністерством юстиції, має бути в кожному лікувальному закладі.

Не допускаються підчистки, дописки, інші незастережені виправлення та запис олівцем. Запис у реєстрі є доказом посвідчення заповіту чи довіреності.

Відомості про посвідчені заповіти підлягають внесенню до Спадкового реєстру.

Щоб не допустити юридичних чи технічних помилок під час складання заповіту, варто звернутися до нотаріуса телефоном або онлайн-зв'язком для отримання порад та консультацій.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит на особисті цілі в банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з усіма комісіями та супутніми витратами.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі