Оформлення мікрокредитів. Що важливо знати

17.03.2021, 12:08
Оформлення мікрокредитів. Що важливо знати - Фото
Фото: depositphotos.com

Мікрокредити – це короткострокові позики у розмірі до однієї мінімальної зарплати

Під час оформлення мікрокредитів варто звертати увагу на важливі моменти, які допоможуть позичальникам не стати заручниками таких позик. Відповідні рекомендації надали у Національному банку.

Що треба знати про мікрокредити

Мікрокредити – це невеликі позики на короткий термін (у розмірі до однієї мінімальної зарплати, тобто до 6000 грн), які видають фінансові компанії.

Ці позики видаються значно швидше за банківські, адже не потрібно заповнювати багато документів.

Однак їхня вартість суттєво перевищує позику у банку. Про це варто пам’ятати.

На що звертати увагу

Під час оформлення мікрокредиту важливо звертати увагу на наступні моменти:

- офіційну реєстрацію фінустанови (необхідно перевірити інформацію про компанію через систему НБУ. Якщо інформацію знайти не вдалося, не варто користуватися послугами компанії);

- повну процентну ставку (0-2% за користування кредитом, як вказується в рекламі – це вартість за один день користування без урахування додаткових комісій і платежів; річна ставка при цьому може сягати кількох сотень процентів);

- графік платежів;

- штрафи у разі прострочення (навіть декілька днів прострочення можуть коштувати значної суми);

- умови договору (важливо уважно читати договір, лише після цього його можна підписувати. У договорі можуть бути зазначені особливі умови нарахування процентів та додаткові послуги).

Необхідно бути уважним до особливих умов нарахування відсотків. Йдеться про випадки, коли фінустанова не відразу погодила всю суму кредиту.

Наприклад, позичальник просив 10 000 грн, а фінустанова погодила спочатку 5 000 грн, а через декілька днів ще 5 000 грн. Може здаватися, що це один кредит, хоча насправді – це два окремі кредити, за якими можуть відрізнятися відсоткові ставки, дати погашення, розмір штрафів.

"Уважно читайте умови договору та вчасно сплачуйте обидва кредити", – зазначають у Нацбанку.

Випадки невчасних виплат за мікрокредитами

Штраф та пеня за мікрокредитами не можуть перевищувати подвійної суми тіла кредиту. Це стосується лише позик, оформлених починаючи з січня 2021 року, коли набрав чинності відповідний закон (https://cutt.ly/vzMSnkz), що встановлює максимальну межу штрафів та пені.

Для мікрокредитів, оформлених раніше, можуть застосовуватися штрафи та пеня, прописані в договорі.

Для кредитів понад одну мінімальну зарплату також є обмеження щодо нарахування штрафів та пені. Вони не можуть перевищувати половини суми тіла кредиту.

Важливо, що у період дії карантинних обмежень штрафи і пеня не нараховуються. Однак це не стосується нарахування відсотків за користування кредитом.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі