Чи зобов'язані одержувачі спадщини погашати борги спадкодавця: роз'яснення

17.02.2021, 14:01
Чи зобов
Фото: depositphotos.com

Питання погашення спадкоємцями боргів спадкодавця регулюється статтею 1281 Цивільного кодексу

Нерідко трапляються випадки, коли спадкоємці, окрім майна померлого, отримують і його боргові зобов’язання. У Координаційному центрі з надання правової допомоги при Міністерстві юстиції роз'яснили, чи зобов'язані спадкоємці погашати борги спадкодавця.

Як регулюється це питання

Питання погашення спадкоємцями боргів спадкодавця регулюється статтею 1281 Цивільного кодексу.

Ця стаття передбачає, що кредитор спадкодавця має право протягом шести місяців з моменту, коли йому стало відомо про відкриття спадщини, пред’явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину.

Чи зобов'язані спадкоємці задовольнити вимоги кредитора

Спадкоємці зобов`язані задовольнити вимоги кредитора, але лише в межах вартості майна, одержаного у спадщину.

Кожен зі спадкоємців зобов`язаний задовольнити вимоги кредитора особисто у розмірі, який відповідає його частці у спадщині.

Розрахуватися з боргами спадкодавця необхідно шляхом одноразового платежу (якщо домовленістю між спадкоємцями і кредитором не встановлено інше).

У разі відмови спадкоємця від одноразового платежу, суд (за позовом кредитора) накладає стягнення на майно, яке передавалося спадкоємцям.

Однак у разі неотримання від спадкодавця у спадщину жодного майна, особа не набуває статусу спадкоємця і, як наслідок, у неї відсутній обов`язок задовольнити вимоги кредитора померлого.

Як отримати спадщину

Для отримання спадщини, як передбачає законодавство, спадкоємцю необхідно протягом шести місяців із дня смерті спадкодавця звернутися до нотаріуса з відповідною заявою.

Але іноді з різних причин громадяни пропускають цей термін.

Додатковий строк для прийняття спадщини може встановлюватися за письмовою згодою інших спадкоємців, які вже прийняли спадщину, або на підставі судового рішення.

Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини вважаються ті, що пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця, а саме:

- тривала хвороба спадкоємця;

- перебування спадкоємця тривалий час за межами України;

- відбування покарання в місцях позбавлення волі;

- перебування на строковій військовій службі в Збройних Силах України;

- необізнаність спадкоємця про наявність заповіту.

Для підтвердження поважної причини необхідно надати суду відповідні письмові докази (довідки з медичних установ, довідки про перебування за межами України, інші довідки, акти, листування, що можуть підтвердити обставини, які унеможливили звернення спадкоємця до нотаріуса у встановлені строки).

У такому разі суд може призначити спадкоємцю додатковий строк для прийняття спадщини.

Але якщо спадкоємець цим не скористався та знову не звернувся до нотаріуса із відповідною заявою, то надалі цей спадкоємець не може повторно ставити питання про призначення ще одного строку для прийняття спадщини.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит в банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з усіма комісіями та супутніми витратами.

  • У жовтні фахівці Міністерства юстиції роз'яснили, чи можливо отримати додатковий строк для прийняття спадщини.

  • У листопаді у Міністерстві юстиції роз'яснили, в яких випадках спадкоємців можуть позбавити права на отримання спадщини.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі