Ставки за депозитами зростуть. Банки залучатимуть вклади населення на строк до п’яти років

22.07.2020, 10:30
Ставки за депозитами зростуть. Банки залучатимуть вклади населення на строк до п’яти років - Фото
Фото: iStock/Global Images Ukraine

Після введення Нацбанком нового нормативу фінустанови змінять принципи формування ставок за депозитами

З початку 2021 року банки в Україні будуть зобов'язані дотримуватися нового нормативу NSFR, що призведе до зміни принципу формування ними ставок за депозитами. Про це повідомляє FinClub.

Що таке NSFR

NSFR (від англ. Net Stable Funding Ratio / коефіцієнт чистого стабільного фінансування) - це норматив, який регулює активи і пасиви банків за строками погашення.

Даний норматив визначає мінімальний рівень ліквідності (достатності ресурсів) банку на один рік в різних валютах.

Головна мета NSFR - мінімізувати один з основних ризиків для фінансової стабільності, пов'язаний з короткостроковістю ресурсів (депозитів), які залучаються банками.

У банків з'являться стимули для залучення депозитів на більш тривалий період, а залежність від короткострокового фінансування має зменшитися.

NSFR було розроблено Базельським комітетом з банківського нагляду у відповідь на глобальну фінансову кризу 2007-2008 років.

В Україні норматив NSFR було введено постановою НБУ №158 від 24 грудня 2019 року, яка набрала чинності з 3 лютого 2020 року. При цьому норматив стане обов'язковим до виконання з початку 2021 року.

Як новий норматив вплине на формування депозитних ставок

Як правило, ставки за депозитами формуються банками виходячи з того, наскільки гострою є їх потреба в коштах. З цієї причини іноді ставка за тримісячними депозитами вища, ніж за депозитами строком на 12 місяців.

Однак введення нормативу NSFR змусить банки збалансувати активи і пасиви за строками погашення та почати більш активно залучати депозити на тривалі терміни, в тому числі на два-три і навіть п'ять років.

При цьому клієнти банків зможуть зафіксувати вигідну ставку розміщення вкладу відразу на тривалий термін.

Яка динаміка ставок за депозитами останнім часом

За даними Liga.net, у другому кварталі 2020 року ставки за депозитами в українських банках знизилися більше, ніж за весь 2019 рік.

Гривневі вклади за другий квартал в середньому подешевшали на 2,8 п.п. Середня ставка за валютними вкладами знизилась на 1,82 п.п.

Лідером зниження дохідності стали гривневі вклади на термін від трьох до шести місяців - на 2,8 п.п. до 8,45% річних. Також істотно втратили в ціні заощадження на період від шести до дванадцяти місяців - на 2,77 п.п. до 8,62% річних.

Ставки за доларовими вкладами на період від шести місяців до року знизилися на 0,18 п.п. до 1,31% річних, за вкладами строком понад рік - на 0,12 п.п. до 1,78% річних.

Основною причиною зниження депозитних ставок стало поступове зниження НБУ облікової ставки. Нині вона становить 6%. Окрім цього банки сформували надлишкову ліквідність. Іншими словами, фінустанови мають достатньо ресурсів і їм не потрібні гроші населення в умовах зниження активності в сфері кредитування.

  • На початку червня у Нацбанку порадили, на що звертати увагу при розміщенні депозитів.

  • В середині червня в НБУ повідомили про те, що в період карантину обсяг гривневих вкладів фізосіб збільшився.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі