Закон про мікрокредити. У Мін'юсті розповіли про нові вимоги

22.10.2020, 11:59
Закон про мікрокредити. У Мін
Фото: depositphotos.com

З 1 січня 2021 року у сфері мікрокредитування почнуть діяти нові норми

Нові вимоги щодо мікрокредитування, передбачені ухваленим у вересні відповідним законом, почнуть діяти з 1 січня 2021 року. Про це повідомляється на Facebook-сторінці Міністерства юстиції.

"Чимало українців у певних життєвих ситуаціях звертаються до послуг компаній з мікрокредитування. Нині як споживачам мікрокредитів, так і фінансовим організаціям, які їх надають, варто знати, що з нового року діятимуть нові правила мікрокредитування", – зазначається у повідомленні.

Які новації почнуть діяти з 2021 року

Кредитні договори, що укладаються на строк до одного місяця, а також договори, загальний розмір позики за якими не перевищує однієї мінімальної заробітної плати (зараз – 5000 грн), відноситимуться до категорії споживчих кредитних договорів.

Максимальна сукупна сума штрафів та пені за порушення споживачем умов кредитного договору не зможе перевищувати розмір подвійної суми, одержаної за таким договором (подвійного тіла кредиту). Максимальну суму штрафів не зможуть збільшувати навіть за домовленістю сторін.

Закріплюється на законодавчому рівні заборона зміни процентної ставки за кредитом, порядку її обчислення, сплати відсотків у бік погіршення умов для споживача.

Обов’язковою умовою укладення договору про споживчий кредит буде згода споживача на збір, зберігання, використання інформації щодо нього через бюро кредитних історій. У разі ненадання такої згоди споживачем, потенційний кредитор повинен буде відмовити в укладенні договору та наданні коштів.

Кредитор буде зобов'язаний безоплатно передавати інформацію щодо всіх споживчих кредитів хоча б до одного бюро кредитних історій, включеного до Єдиного реєстру таких бюро. Строк внесення кредитним бюро отриманих від кредитора відомостей буде обмежений двома днями.

Закон також лімітує можливість отримувати безмежну кількість швидких кредитів без наміру їх повертати, тим самим захищаючи фінансові установи від збільшення проблемної заборгованості.

Коли ухвалили закон про мікрокредитування

У першому читанні Верховна Рада ухвалила закон про мікрокредитування (законопроєкт №1109, автор – депутат від "Слуги народу", голова фінансового комітету парламенту Данило Гетманцев) 4 лютого, а в цілому – 15 вересня 2020 року.

Попередження Мін'юсту

У Міністерстві юстиції радять українцям не здійснювати сумнівних кредитних операцій, які можуть негативно вплинути на фінансовий стан позичальника.

"Перед тим, як взяти кошти у мікрофінансових організаціях, обов’язково уважно перечитайте усі пункти наданого вам кредитного договору. Не допускайте прострочення платежів за кредитним договором та користуйтеся послугами лише перевірених компаній з хорошою репутацією", – підкреслили у Мін'юсті.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит на особисті цілі в банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі