Нові вимоги до колекторів. У Раді зареєстрували законопроєкт

21.10.2020, 16:48
Нові вимоги до колекторів. У Раді зареєстрували законопроєкт - Фото
Фото: НБУ

Колекторів зобов’яжуть дотримуватися вимог етичної поведінки

У Верховній Раді 21 жовтня зареєстрували законопроєкт про захист боржників (№4241), який передбачає можливість застосування санкцій до колекторів у разі недотримання ними вимог етичної поведінки. Про це повідомляється на Facebook-сторінці Національного банку.

"Це спільний документ, над яким працювали народні депутати, Національний банк та уповноважена Верховної Ради з прав людини", – зазначається у повідомленні.

Що саме передбачає документ

Проєкт закону встановлює чіткі правила роботи колекторів, вимоги до етичної поведінки з боржниками, санкції за порушення, нагляд за колекторською діяльністю.

Найбільш важливі новації:

- з'явиться публічний реєстр колекторських компаній, який вестиме Національний банк. Усі колекторські компанії повинні будуть зареєструватися у ньому;

- нагляд за колекторами та їх поведінкою стосовно споживачів здійснюватиме НБУ. Нацбанк контролюватиме дотримання колекторами законодавства, встановлюватиме додаткові вимоги до взаємодії зі споживачами, захищатиме права споживачів, розглядатиме звернення громадян. Також НБУ зможе накладати штрафні санкції чи виключати порушника з реєстру;

- банки та фінансові компанії ще на етапі підписання кредитного договору повинні будуть попереджати клієнта про можливість залучення колектора у випадку прострочення платежів. Кредитор також муситиме публікувати інформацію про колекторську компанію на своєму сайті;

- колектори повинні будуть дотримуватися вимог щодо етичної поведінки під час взаємодії з громадянами. Законопроєкт встановлює виключний перелік способів дозволеної взаємодії колектора зі споживачем фінпослуг та запроваджує обмеження максимальної частоти такої взаємодії. За порушення передбачено відповідальність: від штрафів до виключення з реєстру колекторських компаній.

"Та найголовнішим є врегулювання діяльності колекторських компаній на законодавчому рівні. Адже сьогодні законодавство не визначає термінів "колектор" чи "колекторська діяльність" та не врегульовує повноваження і правила поведінки таких компаній. Через це трапляються численні порушення прав споживачів фінансових послуг", – підкреслюють у Нацбанку.

Як часто українці скаржаться на колекторів

Національний банк з 1 липня 2020 року здійснює нагляд за небанківським фінсектором. За липень-серпень регулятор отримав 2408 скарг громадян на небанківські фінансові компанії, з них 12% (295 скарг) стосувалися захисту персональних даних.

Серед порушень, на які скаржилися українці, – використання колекторами персональних даних без дозволу з метою стягнення проблемного боргу.

До омбудсмена Людмили Денісової у 2019 році надійшло понад 500 скарг громадян щодо захисту персональних даних. За майже дев’ять місяців 2020 року надійшло вже понад 600 таких скарг. Більше 60% скарг, що надійшли, стосуються порушення права на приватність колекторськими компаніями.

З якими проблемами стикаються українці при контактах з колекторами

Дві основні проблеми, з якими стикаються українці в цьому плані:

- колектори телефонують боржникам з погрозами;

- колектори контактують з родичами чи сусідами боржника, які не мають жодного стосунку до кредиту.

У Нацбанку підкреслюють: якщо колектор погрожує боржнику – він порушує законодавство.

Крім того, якщо людині надходять дзвінки або листи щодо кредиту, який вона не брала і за яким не є поручителем, порушується закон "Про захист персональних даних".

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі