Нові правила мікрокредитування. Як захистити свої права: поради Мін'юсту

14.01.2021, 15:32
Нові правила мікрокредитування. Як захистити свої права: поради Мін
Фото: depositphotos.com

У сфері мікрокредитування на початку 2021 року відбулися певні зміни

З початку 2021 року в Україні почали діяти нові правила мікрокредитування. У зв'язку з цим фахівці Міністерства юстиції порадили українцям, як захистити свої права у цій сфері. Про це йдеться у повідомленні Мін'юсту.

Основні поради

Серед основних порад такі:

- якщо компанія-кредитор порушує права позичальника, можна написати заяву про відкликання згоди на обробку своїх персональних даних на ім'я директора цієї компанії. У такому випадку ця установа повинна припинити обробку персональних даних боржника, тобто знищити або видалити такі дані;

- можна звернутися зі скаргою до регулятора (НБУ). У тексті скарги потрібно викласти суть ситуації, що сталася, описавши незаконні дії фінансової організації, вчинені відносно вас;

- якщо дзвінки та погрози від кредитора не припинилися, потрібно написати заяву до омбудсмена про усунення порушень права на захист персональних даних та притягнення правопорушника до відповідальності. У такій заяві так само необхідно описати суть проблемної ситуації, а також обов’язково зазначити, що попередні звернення до керівництва компанії були безрезультатними;

- також можна звернутися до поліції. Адже у випадку неправомірного турбування, погроз або втручання у ваше особисте життя чи життя близьких, ви маєте право звернутися з відповідною заявою до правоохоронних органів. Обов’язково потрібно зазначити, які саме правопорушення з боку фінансової компанії вчинені відносно вас.

Що змінилося у сфері мікрокредитування з початку 2021 року

З 1 січня набув чинності відповідний закон № 891-ІХ "Про внесення змін до деяких законів України щодо споживчого кредитування і формування та обігу кредитних історій".

Документ передбачає, що кредитні договори, які укладаються на строк до одного місяця, та договори, загальний розмір позики за якими не перевищує однієї мінімальної заробітної плати (зараз – 6 000 грн) відноситимуться до споживчих кредитів.

Максимальна сукупна сума штрафів і пені за порушення споживачем виконання його зобов’язань на підставі договору про такий кредит не може перевищувати розмір подвійної суми, одержаної споживачем за таким договором, і не може бути збільшена за домовленістю сторін.

Також закріплюється на законодавчому рівні заборона зміни процентної ставки за кредитом, порядку її обчислення, сплати відсотків у бік погіршення умов для споживача.

Обов’язковою умовою укладання договору про споживчий кредит є згода споживача на доступ до інформації, що складає його кредитну історію, та на збір, зберігання, використання та поширення через бюро кредитних історій, включене до Єдиного реєстру бюро кредитних історій, інформації щодо нього та цього кредиту.

У разі ненадання такої згоди споживачем, кредитодавець повинен відмовити в укладенні договору та здійсненні кредитної операції.

Кредитодавець буде зобов'язаний безоплатно передавати інформацію щодо всіх споживчих кредитів хоча б до одного з бюро кредитних історій, включеного до Єдиного реєстру бюро кредитних історій. Строк внесення кредитним бюро отриманих від кредитодавця відомостей обмежиться двома днями.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі