Як захиститися від незаконного звільнення з роботи. Рекомендації Держслужби зайнятості

29.09.2020, 17:40
Як захиститися від незаконного звільнення з роботи. Рекомендації Держслужби зайнятості - Фото
человек работа (pixabay.com)

Якщо працівник працевлаштований офіційно, роботодавцю непросто розірвати з ним трудовий договір

У Держслужбі зайнятості порекомендували українцям, як захиститися від незаконного звільнення з роботи. Про це повідомляється на сайті відомства.

"Серед переваг легальної зайнятості багато хто в першу чергу називає захист від незаконного звільнення з роботи. І це правильно, адже законодавство про працю гарантує стабільність трудових відносин. Розпрощатися з працівником, який працює за трудовим договором і знає свої права, роботодавцям буває нелегко", – зазначають у Держслужбі зайнятості.

Якщо працівник працевлаштований офіційно, а роботодавець хоче розірвати трудовий договір, необхідно враховувати такі особливості:

1. Звільнити працівника можна тільки на певних підставах. Загальні підстави для звільнення з роботи регулюються статтею 40 Кодексу законів про працю, а підстави для звільнення, що стосуються окремих категорій працівників (спеціальних суб'єктів), регулюються статтею 41 цього Кодексу.

2. Обов'язковим є дотримання процедури звільнення. Кожна з підстав для звільнення працівника передбачає дотримання певної процедури.

Так, звільнення на підставі скорочення штату передбачає обов'язкову виплату вихідної допомоги, а також процедуру попередження про звільнення не пізніше, ніж за два місяці до дати звільнення. Звільнення на підставі невиконання трудових обов'язків можливе лише за умови отримання пояснень щодо причин вчиненого проступку.

3. Існують обставини, коли звільнення неприпустимо.

Не допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця в період тимчасової непрацездатності, а також в період перебування працівника у відпустці (це стосується і відпустки по догляду за дитиною). Це правило не поширюється на випадки повної ліквідації підприємства, установи або організації.

4. Окремі категорії осіб користуються додатковим захистом від можливого звільнення.

Розірвання трудового договору з певних підстав може здійснюватися лише за попередньою згодою виборного органу профспілки, членом якої є працівник (стаття 43 КЗпП).

Звільнення членів виборного профспілкового органу підприємства вимагає згоди самого виборного органу, членами якого вони є (ст. 252 КЗпП).

Також існують співробітники, звільнення яких допускається у виняткових випадках. Це вагітні жінки, матері з дітьми до 3 років, одинокі матері з дітьми у віці до 14 років (стаття 184 КЗпП) та неповнолітні працівники (стаття 198 КЗпП).

5. Існує можливість поновлення на роботі через суд.

У разі звільнення працівника з ініціативи роботодавця, в день звільнення працівникові зобов'язані видати копію наказу про звільнення (стаття 47 КЗпП).

Протягом місяця після отримання цієї копії працівник може оскаржити наказ в суді. Судовий збір за подачу такого позову не сплачується (стаття 5 закону "Про судовий збір").

Цивільний процесуальний кодекс допускає можливість розгляду таких справ у спрощеному порядку. При ухваленні рішення щодо поновлення звільненого працівника на роботі, суд, який розглядає трудовий спір, одночасно ухвалює рішення щодо виплати працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Рішення щодо поновлення на роботі підлягає негайному виконанню (стаття 235 КЗпП). За кожен день вимушеного прогулу працівник отримує середній заробіток.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі