НБУ проаналізував вплив карантину: вклади у плюсі, кредити - ні

19.06.2020, 16:39
НБУ проаналізував вплив карантину: вклади у плюсі, кредити - ні - Фото
Ілюстративне фото: pixabay.com

Депозити у гривні зростають, а попит на кредити відновлюється дуже повільно

Національний банк проаналізував ситуацію на депозитному та кредитному ринках. Детальний аналіз опубліковано у щотижневому звіті регулятора від 17 червня.

Депозити

За минулий тиждень (9-12 червня) обсяги строкових депозитів в гривні зросли на 400 млн грн, або на 0,3%, а валютні вклади, навпаки, продовжують зменшуватися. За вказаний тиждень відтік вкладів, номінованих в іноземній валюті, дорівнював $ 16,7 млн, або 0,3%.

(bank.gov.ua)

Найактивніше українці розміщують кошти на поточних рахунках. Це дозволяє оперативно користуватися грошима та за необхідності переводити їх в іншу валюту.

Зміни у гривневих рахунках населення з 12 травня по 12 червня 2020 року

(bank.gov.ua)

Зміни у строкових депозитах та депозитних сертифікатах з 12 травня по 12 червня 2020 року

(bank.gov.ua)

Карантин не налякав вкладників

Під час попередніх фінансових криз 2008 і 2014 років люди активніше забирали гроші з рахунків та вкладів, створюючи тим самим значний відтік коштів з банків, про що свідчить інфографіка нижче. А от цьогорічний карантин практично не вплинув на накопичення українців.

Натисніть, щоб збільшити:

(bank.gov.ua)

Ставки знижуються, вклади зростають

Зростання коштів на депозитах відбувається попри зниження процентних ставок. Якщо на початку року ставки за гривневими 3-місячними депозитами становили 14-15% річних, то тепер вони коливаються у діапазоні 10-11% річних, що підтверджують також слова Олега Чурія, заступника голови Нацбанку. У валютному сегменті дохідність знизилася майже вдвічі: з 1,6% річних на початку року до 0,9% річних на середину червня.

Кредити

Попит на споживчі кредити відновлюється, але нерівномірно. Аналіз НБУ свідчить, що активізація пошукових запитів та візитів на сайти банків і небанківських фінансових установ (ломбардів, кредитних компаній тощо) почалася зі середини травня.

Натисніть, щоб збільшити:

(bank.gov.ua)

Кількість гривневих кредитів, виданих населенню за останній місяць, зросла, хоча досі залишається нижчою, ніж до карантину.

Кредитування бізнесу також зменшилося. Зниження валового обсягу виданих кредитів у гривні триває ще з моменту введення карантину (тобто з 17 березня).

(bank.gov.ua)

  • У січні банки почали знижувати депозитні ставки, збереглася ця тенденція і впродовж наступних місяців.
  • 1 лютого уряд схвалив запуск програми доступних кредитів для бізнесу “5-7-9%”. 28 травня за цією програмою було видано перший кредит.
  • 25 травня регулятор заявив, що цього року банки не планують літні бонуси на депозити.
  • 18 червня у НБУ розповіли про дешеві кредити та терміни очікування іпотеки під 10%.

Рекомендуємо прочитати: На що звертати увагу при відкритті депозитів: поради від НБУ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі