НБУ призупинив ліцензії чотирьох страхових компаній

20.04.2021, 11:33
НБУ призупинив ліцензії чотирьох страхових компаній - Фото
Фото: depositphotos.com

Страхові компанії не виконували норматив платоспроможності та достатності капіталу, а також норматив ризиковості операцій

Національний банк 19 квітня ухвалив рішення про тимчасове зупинення всіх ліцензій чотирьох страхових компаній. Про це йдеться у повідомленні регулятора.

"Такі рішення ухвалив комітет (НБУ) з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг", – зазначили у Нацбанку.

Яких компаній це стосується

Комітет розглянув порушення, допущені страховиками, що мають ліцензії на обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та є членами Моторного (транспортного) страхового бюро (МТСБУ).

За результатами розгляду порушень вирішено зупинити ліцензії чотирьох компаній:

- СК "Ю.Ес.Ай." (код ЄДРПОУ 32404600);

- СГ "Ю.БІ.АЙ. – Кооп" (код ЄДРПОУ 31113488);

- Міжнародна страхова компанія (код ЄДРПОУ 31236795);

- СК "Глобал Гарант" (код ЄДРПОУ 309300460).

На ці компанії припадає близько 8% ринку автоцивілки.

Що порушили страховики

За даними НБУ, всі вищезгадані компанії не виконують норматив платоспроможності та достатності капіталу, а також норматив ризиковості операцій.

Крім того, сформовані страхові резерви не були розміщені у визначених категоріях прийнятних активів у повному обсязі.

Фактичний запас платоспроможності СК "Глобал Гарант" та СК "Ю.ЕС.АЙ" є меншим за розрахунковий нормативний запас платоспроможності, а Міжнародна страхова компанія додатково не дотримується нормативу якості активів.

Вказані страхові компанії не дотримувались обов’язкових фінансових нормативів починаючи з першого півріччя 2020 року. Станом на дату застосування заходів впливу зафіксовані порушення не були усунуті страховиками самостійно.

Норматив платоспроможності та достатності капіталу є базовим в системі платоспроможності страховиків, забезпечує запас капіталу для поглинання потенційних збитків від здійснення ними діяльності. Порушення цього нормативу несе загрозу повному та своєчасному виконанню страховиками своїх зобов’язань за укладеними договорами страхування.

Невиконання нормативу ризиковості операцій свідчить про серйозні проблеми у платоспроможності страховиків, оскільки прийнятних активів недостатньо не тільки для нівелювання потенційних збитків, але і для виконання сформованих зобов’язань за договорами страхування.

Що передбачають заходи впливу

Рішення НБУ щодо застосування заходів впливу (призупинення ліцензій чотирьох СК) набуває чинності 20 квітня.

З цього моменту і до припинення порушень вказані страхові компанії втрачають право укладати нові договори страхування та договори, які збільшують зобов'язання в рамках раніше укладених договорів страхування. 

Страховики зобов’язані до 3 червня 2021 року усунути порушення та подати Національному банку звіт про їхнє усунення і засвідчені у належний спосіб документи, які це підтверджують.

Чому дотримання страховиками нормативів є важливим

У Нацбанку підкреслюють, що автоцивілка – це один із найбільш соціальних видів страхування в Україні.

У 2020 році договори автоцивілки були оформлені для понад 8,3 млн автомобілів, власники яких сплатили понад 6,1 млрд грн страхових премій.

Платоспроможність 49 страхових компаній, які мають право видавати поліси автоцивілки, є обов’язковою передумовою своєчасних та повних виплат за цим видом страхування.

"Проте фінансовий стан деяких страховиків викликає глибоке занепокоєння. Це підтверджується негативною тенденцією збільшення кількості скарг, зростання кредиторської заборгованості за страховими виплатами, скорочення прийнятних активів на рахунках таких страховиків, в тому числі за рахунок виведення грошових коштів та держоблігацій з компаній та заміни їх на сумнівні акції та дебіторську заборгованість", – зазначили в НБУ.

Перевірити чинні ліцензії тієї чи іншої фінустанови можна на сайті Національного банку за таким посиланням.

Що таке автоцивілка

Автоцивілка (або обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів, ОСЦПВ) – це страховий поліс автоцивільної відповідальності.

Водій повинен купити такий поліс до реєстрації авто, але не пізніше ніж через 10 днів після придбання транспортного засобу.

Автоцивілка покриває лише витрати винуватця аварії (якщо власник полісу в'їде в інше авто, страхова компанія оплатить ремонт постраждалого автомобіля та лікування його водія. Це ж стосується випадків пошкодження нерухомості під час водіння авто).

Поліс автоцивілки не дає права на отримання компенсації на ремонт власного авто.

Коли інший водій, який має поліс автоцивілки, в'їхав в ваше авто, ремонт оплачує його страхова компанія (тобто страхова компанія винуватця).

Якщо в ДТП винні обидва водії – компенсацію виплачують обидві страхові компанії.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит в банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з усіма комісіями та супутніми витратами.

  • У лютому в МТСБУ пояснили, як отримати відшкодування збитків від ДТП, якщо винуватець не має поліса автоцивілки.

  • На початку квітня стало відомо, що страхові компанії прискорили виплати відшкодування за збитки від ДТП.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі