Нові підходи НБУ до лізингодавців: капітал у 3 млн грн та нагляд за ринковою поведінкою

19.05.2020, 13:51
Нові підходи НБУ до лізингодавців: капітал у 3 млн грн та нагляд за ринковою поведінкою - Фото
leasing_profile

НБУ встановить уніфіковані вимоги до всіх лізингодавців та вимагатиме переоформлення у фінансові компанії

Національний банк як майбутній регулятор ринків небанківських фінансових послуг  оприлюднив підходи до регулювання та заплановані зміни на ринку небанківського лізингу.

"У розвинутих країнах послугою фінансового лізингу активно користуються населення та бізнес як альтернативою банківському кредитуванню. В Україні ринок фінансового лізингу зростав останні кілька років та досі залишається досить невеликим", – підкреслюють в НБУ. Головна мета регулятора – сприяти розвитку ринку фінансового лізингу на засадах прозорості, дотримання прав та інтересів клієнтів. 

На кінець 2019 року послуги лізингу надавали 439 фінансових компаній та 113 юридичних осіб-лізингодавців. Нацбанк пропонує запровадити уніфіковані, єдині вимоги до лізингодавців, які працюють у формі як фінансових компаній, так і юридичних осіб з ліцензією на фінансовий лізинг. Наразі вимоги до них різні. НБУ вимагатиме від всіх лізингодавців ліцензії фінкомпанії. Нинішні лізингодавці будуть переоформлені у фінансові компанії з відповідним видом ліцензії. 

Загалом до лізингових компаній будуть спрощені вимоги, оскільки вони не залучають кошти населення.  Але будуть збережені вимоги щодо обсягу капіталу. У випадку надання тільки послуг із фінансового лізингу компанії повинні підтримувати власний капітал на рівні 3 млн грн. Якщо лізингова компанія планує надавати дві або більше фінансових послуг – 5 млн грн.

Будуть розширені джерела фінансування лізингових компаній. Вони зможуть залучати кошти від афілійованих осіб та кошти на умовах субординованого боргу, в тому числі від фізичних та юридичних осіб, які є кваліфікованими інвесторами. Також вони отримають можливість залучати кошти шляхом випуску боргових цінних паперів.

Нацбанк зосередить увагу на нагляді за ринковою поведінкою лізингодавців. Зокрема, контролюватиме дотримання таких критеріїв і вимог:

Будуть підвищені вимоги до прозорості компаній та складання і розкриття звітності. "Розвиток цього ринку можливий лише за умови довіри кредиторів та клієнтів, обізнаності населення та бізнесу і забезпечення дотримання прав всіх сторін", – зазначають в НБУ. Тому регулятор вимагатиме від компаній публікувати звітність за міжнародними стандартами, перевірену незалежним зовнішнім аудитом. 

Лізингові компанії будуть зобов’язані розкривати передбачену законодавством інформацію, в тому числі на власних вебсайтах. Детальні вимоги будуть описані у новому законі про фінансові послуги та фінансові компанії, а також у нормативно-правових актах НБУ.

  • Нацбанк посилить захист прав осіб, що користуються послугами ломбардів, та дозволить ломбардам готівковий обмін валют та переказ коштів.

  • Нагадаємо, що закон про "спліт" передбачає ліквідацію Національної комісії з регулювання ринків фінансових послуг та розподіл повноважень з регулювання фінансового ринку між НБУ і Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку з 1 липня 2020 року.

  • НБУ посилить захист споживачів від колекторів та встановить єдині стандарти ринкової поведінки під час стягнення проблемної заборгованості з позичальників.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі