Клієнти ломбардів матимуть обмежену відповідальність за кредитними договорами, – НБУ

14.05.2020, 15:40
Клієнти ломбардів матимуть обмежену відповідальність за кредитними договорами, – НБУ   - Фото

Нацбанк посилить захист прав осіб, що користуються послугами ломбардів, та дозволить ломбардам готівковий обмін валют та переказ коштів

Національний банк України, який з 1 липня стане регулятором небанківських фінустанов, у тому числі ломбардів, оприлюднив підходи до майбутнього регулювання ринку ломбардів. 

Ключовими цілями НБУ стане захист прав осіб, які користуються послугами ломбардів, а також розширення можливостей для ломбардів.

Нацбанк пропонує обмежити на рівні закону відповідальність клієнтів за кредитними договорами з ломбардами в межах вартості заставленого майна. Тобто, якщо позичальник не зможе сплатити борг з урахуванням процентів за користування позикою, його повна заборгованість перед ломбардом буде погашена за рахунок застави. Жодних додаткових вимог до позичальника ломбард висувати не може.

НБУ хоче запровадити обов'язкове надання клієнту ломбардного квитка, що підвищить рівень поінформованості клієнта про послугу, або встановити додаткові вимоги до договору з позичальником, де умови будуть викладені в стислій та доступній для прочитання формі.

зміни резулювання ломбардів

Ломбарди зможуть здійснювати готівковий обмін валют та переказ коштів без відкриття рахунків, надавати інші супровідні послуги, які необхідні їм для надання фінансових послуг. Але вимога кредитувати тільки під заставу майна залишиться.

Будуть спрощені вимоги до ломбардів щодо приміщення та місця надання послуг, безпеки, звітності та обліку документів. Вимога до капіталу ломбардів буде встановлена на рівні 500 000 грн, а за наявності відокремлених підрозділів — 1 млн грн. Ломбарди, які надаватимуть інші фінансові послуги, окрім кредитування, повинні мати капітал не менше ніж 5 млн грн.

  • Нагадаємо, що закон про "спліт" передбачає ліквідацію Національної комісії з регулювання ринків фінансових послуг та розподіл повноважень з регулювання фінансового ринку між НБУ і Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (НКЦБФР) з 1 липня 2020 року.

  • НБУ посилить захист споживачів від колекторів та встановить єдині стандарти ринкової поведінки під час стягнення проблемної заборгованості з позичальників. Про це йдеться в опублікованій НБУ Білій книзі "Майбутнє регулювання ринку факторингу".
Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі