Нацбанк хоче реєструвати колекторські компанії та встановити вимоги до них
Національний банк України пропонує встановити єдині стандарти ринкової поведінки під час стягнення проблемної заборгованості з позичальників та планує вести реєстр колекторських компаній, які працюють за договором комісії/доручення. Вони зможуть стягувати борги на користь третіх осіб за договорами про надання фінпослуг лише після відповідної реєстрації Нацбанком. Про це йдеться в опублікованій НБУ Білій книзі "Майбутнє регулювання ринку факторингу".
Запропоноване НБУ регулювання ринку факторингу має дві ключові мети:
- сприяти розвитку в Україні класичного торгового факторингу як інструменту доступного та швидкого фінансування та управління дебіторською заборгованістю для бізнесу;
- встановити вимоги щодо прозорості та дотримання ринкової поведінки при здійсненні колекторської діяльності та розмежувати її з ринком торгового факторингу.
"Недоброчесна поведінка деяких колекторських компаній, які працюють у тому числі через факторингові компанії або з їх залученням, під час стягнення проблемної заборгованості призводить до порушення прав боржників, а також інших осіб, пов’язаних з боржником (наприклад, родичів боржника)", – зазначено у документі. Тож, Нацбанк здійснюватиме посилений нагляд за дотриманням прав фізичних осіб-боржників під час стягнення боргів.
Додатково НБУ встановить вимоги до колекторських компаній та до укладених ними договорів з фінустановами. Договори впорядкують здійснення фінустановою контролю за діяльністю колектора. Фінустанова матиме внутрішнє положення про роботу з колекторами, розкриватиме інформацію про них та нестиме відповідальність за протиправну діяльність колекторських компаній стосовно позичальників.
Під час нагляду за факторинговими компаніями НБУ контролюватиме дотримання таких критеріїв та вимог:

У грудні 2019-го Верховна Рада прийняла в першому читанні і за основу законопроєкт №2133 про захист прав боржників при здійсненні колекторської діяльності, яким пропонується заборонити колекторам залякувати боржників, дезінформувати їх, погрожувати і повідомляти їм неправдиві дані щодо їх заборгованості.
З липня 2020 року Нацбанк контролюватиме виконання законодавства колекторськими компаніями.
12 вересня Верховна Рада прийняла закон про "спліт", який розділяє повноваження Нацкомфінпослуг між НБУ і Нацкомісією з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР).
Коментарі