Як свідчать результати опитування, рівень знань українців про податки дуже низький
Більшість українців не розуміють, як формується бюджет, яка в країні система оподаткування та скільки в Україні податків. Про це свідчать результати соцопитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології на замовлення CASE Україна.
Які результати опитування
Більше 56% українців хотіли би платити менше податків і самостійно розпоряджатися своїми доходами. В основному це громадяни у віці від 30 до 39 років, які мають середній або високий рівень доходу.
Бажання самостійно розпоряджатися своїми доходами пов'язано з недовірою громадян до державних інститутів та сумнівами щодо раціональності використання бюджетних коштів.
Близько 20% опитаних готові платити більше податків, але при цьому безкоштовно отримувати державні послуги (переважно це військовослужбовці та поліцейські).
"Лише 18% (опитаних) знають, скільки в Україні податків", - наголошується на Facebook-сторінці CASE Україна.
Найчастіше опитані українці відповідали на питання про податки "важко сказати", що свідчить про недостатність знань в цій сфері.
"Йдеться про тотальну необізнаність населення в податковому плані. 18% респондентів вважають, що, купуючи товар, ми платимо 0% податку - тобто, вони не знають, що в ціну будь-якого товару закладений ПДВ. І для більшості те, що ми платимо податки - це абстрактна мантра. Тому потрібно проводити просвітницьку роботу, щоб підвищити податкову грамотність населення ", - сказав виконавчий директор CASE-Україна Дмитро Боярчук.
В ході дослідження було опитано 2000 осіб у віці 18 років і старше в різних регіонах України.
Які податки платять українці
Українці платять прямі і непрямі податки. Прямі стягуються безпосередньо з доходу, а непрямі встановлюються у вигляді надбавки до ціни чи тарифу.
До числа прямих відносяться податок на доходи фізосіб (ставка - 18%) та військовий збір (1,5%). Вони стягуються з зарплати. Юрособи сплачують податок на прибуток (ставка - 18%).
До числа непрямих податків відноситься ПДВ (ставка - 20%), акцизи (ставка залежить від виду товару), імпортне мито (ставка також залежить від виду товару).
Єдиний соціальний внесок (ставка - 22%) сплачується роботодавцем. Ці кошти спрямовуються не в бюджет, а безпосередньо до Пенсійного фонду. Формально ЄСВ - це не податок, а внесок.
Окрім загальнодержавних існують місцеві податки (плата за землю, податок на нерухомість, транспортний податок, збір за місця для паркування транспортних засобів, туристичний збір, а також єдиний податок, що сплачується підприємцями).
В Україні діє пропорційна система оподаткування. Тобто ставки податків не збільшуються з підвищенням рівня доходу.
- У травні Державна податкова служба повідомила, що під час карантину допомога по частковому безробіттю оподатковуватиметься.
- Також у травні повідомлялося, що за період карантину майже 65% компаній втратили до 50% доходів.
Коментарі