Податок на нерухомість. Як регулюються та ким встановлюються ставки

09.07.2021, 12:59
Податок на нерухомість. Як регулюються та ким встановлюються ставки - Фото
Фото: depositphotos.com

Місцеві органи влади можуть встановлювати ставки податку на нерухомість в залежності від місця розташування та типу об’єкту

Податковий кодекс передбачає, що ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, для об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються рішеннями сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаних територіальних громад. Відповідне роз'яснення надали у Державній податковій службі.

Чи існують обмеження щодо розміру ставок

Місцеві органи влади можуть встановлювати ставки податку на нерухомість в залежності від місця розташування (зональності) та типів таких об’єктів. Однак розмір ставки не може перевищувати 1,5% від розміру мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня звітного року (за 1 кв. метр площі об'єкту).

Мінімальна зарплата в Україні на 1 січня 2021 року становила 6000 грн, таким чином, ставка податку на нерухомість не може перевищувати 6000 х 1,5% = 90 грн за 1 кв. метр.

Якщо органи місцевого самоврядування не прийняли рішень про встановлення ставок податку на об’єкти житлової або нежитлової нерухомості на той чи інший рік, такий податок до прийняття відповідного рішення сплачується за ставкою 0,5% мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня цього року (за 1 кв. метр площі).

Як нараховується податок на нерухомість

Такий податок нараховується на загальну площу об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, у тому числі їх часток (якщо громадянин володіє лише часткою об'єкта).

Пільгові розміри площі майна, на які не нараховується податок, складають:

- для квартир (незалежно від їх кількості) – 60 кв. метрів;

- для житлових будинків (незалежно від їх кількості) – 120 кв. метрів;

- для різних типів об'єктів житлової нерухомості, у тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника квартир та будинків чи їх часток), – 180 кв. метрів.

Відповідно, податок нараховується лише на ту площу, яка перевищує встановлений ліміт. Наприклад, якщо загальна площа квартири становить 70 кв. метрів, то її власник повинен заплатити податок лише за 10 кв. метрів площі. 

Коли з'явився податок на нерухомість

Податок на нерухомість був введений з 2014 року.

Платниками такого податку є фізичні та юридичні особи (у тому числі нерезиденти), які володіють об’єктами житлової або нежитлової нерухомості в Україні.

У 2020 році фізичні особи-власники нерухомості сплатили до місцевих бюджетів майже 1,6 млрд грн податку на нерухоме майно, відмінне від земельних ділянок.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі