У карантинному 2020 році одночасно із зростанням популярності онлайн-торгівлі у кіберпросторі активізувалися шахраї
У 2020 році користувачі платформи OLX Україна повідомили про 12 369 невдалих спроб шахрайства (коли потенційні жертви вчасно зрозуміли, що мають справу з шахраями). Про це розповів керівник відділу бізнес-аналітики OLX Україна Віктор Нобіуз на брифінгу "Підсумки платіжного та банкоматного шахрайства у 2020 році в Україні. Рекомендації громадянам щодо безпеки розрахунків та кредитів".
За вказаний період було зафіксовано 7 720 випадків, коли шахраям все ж вдалося заволодіти коштами користувачів цієї платформи.
Жертвами шахраїв на платформі OLX ставали як покупці товарів чи послуг, так і продавці.
У карантинному 2020 році одночасно із зростанням популярності онлайн-торгівлі у кіберпросторі активізувалися шахраї, які масово створювали фальшиві (фішингові) сайти та ошукували людей.
Згідно з даними дослідження, проведеного компанією CBR, у 2020 році 35% українців стикалися зі зловмисниками під час покупок в інтернеті.
І якщо раніше найпопулярнішою схемою була вимога передоплати, то у 2020 році найрозповсюдженішим видом шахрайства стали фішингові сайти.
В OLX зазначають, що частка шахрайських випадків з використанням фішингу на цій платформі становить близько 0,4% від загальної кількості транзакцій.
Як правило, шахраї намагаються перевести спілкування з потенційною жертвою у месенджери, адже у порівнянні зі спілкуванням на самій платформі OLX у месенджерах набагато простіше заволодіти персональною інформацією жертви та викрасти кошти.
"Ми запровадили заходи з протидії шахрайству, тому дуже складно, наприклад, бути продавцем-шахраєм на платформі, оскільки наші моделі штучного інтелекту досить швидко знаходять шахрайські оголошення і видаляють їх разом з акаунтом", – зазначив Віктор Нобіуз.
Також на платформі OLX неможливо ділитися фішинговими лінками під час спілкування у чаті.
Популярною на протязі останніх місяців є така схема шахрайства: людина розміщує на платформі оголошення про продаж певного товару. Шахрай контактує з цією людиною у месенджері, повідомляє про готовність придбати товар, після чого надсилає фішинговий лінк на сайт, який виглядає схожим на OLX, але є фейковим. На цьому сайті жертві пропонується ввести дані своєї платіжної картки, після чого шахрай заволодіває коштами на картковому рахунку.
Іноді шахраї також вигадують фейкові правила доставки товарів і надсилають їх жертвам у вигляді "скрінів з сайту OLX". Серед таких "правил" трапляються такі: необхідно повідомити про баланс на своїй картці; необхідно мати на своїй картці не менше грошей, ніж хоче отримати продавець за свій товар, тощо.
З метою захисту користувачів та підвищенні рівня їх грамотності у сфері онлайн-розрахунків платформа OLX запустила освітній проєкт "Онлайн-захист". Це сайт, де українці можуть отримати поради фахівців з питань онлайн-безпеки та поділитися власним досвідом, повідомити про спроби шахрайства.
"За місяць роботи сайту ми отримали понад 100 історій користувачів, які зустрілися з онлайн-шахраями – в середньому по три історії щодня. 80% з них стосуються схеми із шахрайством проти продавців. 70% стосуються фішингових посилань та сайтів-підробок. Найбільш зацікавлена темою аудиторія – 25-34 роки…Тож, хто хоче прокачати свою кіберграмотність та бути в курсі, як захиститися від шахраїв, – заходьте на освітній сайт", – зазначають в OLX.
Нагадування ЛІГА.Money
Обирайте кредит за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.
- На початку грудня стало відомо, що в Україні з'явився новий вид фінансового шахрайства.
- У середині січня у кіберполіції розповіли, скільки скарг українців на спроби шахрайства надійшло у 2020 році.
Коментарі