Покупки в інтернеті. Більшість українців не знають, як захистити особисті дані

17.07.2020, 10:28
Покупки в інтернеті. Більшість українців не знають, як захистити особисті дані - Фото
Ілюстративне фото: pixabay.com

Українці бояться стати жертвами шахраїв в інтернеті, але мало знають про безпеку онлайн-покупок

Торговий онлайн-сервіс OLX опитав 9 000 українців про безпеку покупок в інтернеті. Більше 50% опитаних не знають, як можна захистити особисті дані під час онлайн-покупок, свідчать результати дослідження.

"У червні більше 9 000 користувачів OLX пройшли опитування про безпеку в інтернеті – від деталей захисту особистих акаунтів до правил безпечних покупок", – повідомили в компанії.

Що таке фішинг

Фішинг (від англ. fishing "рибна ловля, виловлювання") – це вид інтернет-шахрайства з метою отримання доступу до особистих конфіденційних даних користувача.

Розсилаючи від імені банків або відомих брендів електронні листи або приватні повідомлення в соцмережах, шахраї спонукають користувача перейти на підроблену сторінку. Там користувач вводить свої логін та пароль, надаючи шахраям таким чином доступ до своїх особистих даних, акаунтів, банківських рахунків.

Чи побоюються українці шахрайства в інтернеті

Опитування OLX показало, що 75% українців бояться стати жертвою шахраїв в інтернеті.

Найбільш уразливими до можливих методів обману виявилися жителі обласних центрів та люди у віці від 37 до 51 року – близько 80% з них вважають себе незахищеними від цього.

Також особливо вразлива вікова категорія користувачів старше 52 років. 71% з них не знають, як захистити особисті дані.

Інфографіка: OLX

Інфографіка: OLX

Що опитані знають про фішинг

15% опитаних вважають, що фішинг – це риболовля.

"Це зовсім не риболовля, як вважають 15% опитаних. Це – підміна інтернет-сторінок з метою отримання особистих даних", – відзначають в OLX.

Близько половини респондентів вже стикалися з шахрайством в інтернеті.

Українці переважно обізнані в тому, що підозрілі посилання від незнайомців в повідомленнях краще ігнорувати. Тільки 13% готові переходити за посиланнями в месенджерах, і лише 4% – за посиланнями з sms. Однак 33% опитаних все ще довіряють скороченим посиланням, при цьому найбільшу довіру до них проявляє вікова група від 17 до 25 років (42%).

он-лайн безпека

Інфографіка: OLX

"Якщо малознайома особа поділилася з вами коротким посиланням у месенджері – краще на нього не переходити. Це збільшує шанс наштовхнутися на схему шахрайства", – підкреслюють в OLX.

Як захиститися від шахрайства при покупках в інтернеті

Фішинг можна виявити за допомогою простих дій – перевіркою домену та захищеності сайту.

Результати опитування показали, що 10% українців не звертають увагу на написання адреси веб-сторінки, а ще приблизно 14% взагалі не знають, що таке "домен". Найбільш уразливими до його підміни є вікова група старше 52 років – 25% не обізнані в даному питанні.

"Що стосується захищеності веб-сайтів, найпростіший спосіб її перевірити – звернути увагу на наявність "замочка" в адресному рядку", – радить Віктор Нобіуз, керівник відділу бізнес-аналітики OLX Україна.

20% опитаних повідомили, що не знають, для чого потрібен "замочок" в адресному рядку, а ще 12% взагалі не розуміють, що це.

Дуже небезпечні скорочені посилання, які розсилаються шахраями та не показують повного домену сайту і не дають його перевірити до переходу. Такі посилання не слід відкривати.

Для недопущення злому особистих акаунтів та з метою забезпечення їх захисту слід регулярно міняти паролі і застосовувати метод двофакторної аутентифікації. Це додатковий рівень захисту особистих даних, при якому крім введення пароля потрібно також ввести одноразовий код, що надходить на пошту або телефон.

Якщо українці все ж стикаються з обманом в інтернеті, зазвичай звертаються до служби онлайн-підтримки ресурсу (58%), розповідають друзям (48%) або намагаються вирішити свої проблеми самостійно (35%).

"Тим не менше в разі шахрайства краще відразу звертатися із заявою до кіберполіції – тільки правоохоронні органи можуть знайти та покарати правопорушника", – підкреслюють в OLX.

Про правила безпечних онлайн-покупок можна також дізнатися на сайті проекту Нацбанку #ШахрайГудбай.

  • На початку липня банкіри розповіли про популярні види шахрайства в інтернеті.

  • Також на початку липня в OLX розповіли, що та звідки замовляли українці в інтернеті під час карантину.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі