Шахрайство з онлайн-кредитами. Як захистити свої права

12.03.2021, 16:22
Шахрайство з онлайн-кредитами. Як захистити свої права - Фото
Фото: depositphotos.com

Якщо шахраї оформили на вас онлайн-кредит, необхідно звернутися до правоохоронних органів із заявою про вчинення кримінального правопорушення

Користуючись простотою залучення онлайн-кредитів, шахраї дедалі частіше оформлюють їх на інших осіб. У Координаційному центрі з надання правової допомоги при Міністерстві юстиції порадили українцям, як захистити свої права у подібних випадках.

Як діяти

Перш за все необхідно звернутися до мікрофінансової організації, яка видала кредит, з вимогою надати завірені копії кредитного договору. Цей документ має містити номер, дату укладення, реквізити кредитора, а також  підтвердження того, хто саме укладав договір.

У зверненні до мікрофінансової організації варто зазначити, що особисто ви не укладали жодних кредитних договорів з МФО, не отримували коштів (за наявності навести необхідні докази) та вимагаєте скасувати заборгованість, що начебто вважається вашою.

Бажано записувати всі телефонні розмови з працівниками мікрофінансової організації чи з колекторськими компаніями, що намагатимуться стягнути відповідну заборгованість.

У майбутньому ці записи можуть використовуватися в якості  доказів неправомірних дій таких організацій.

Далі необхідно звернутися до правоохоронних органів із заявою про вчинення щодо вас кримінального правопорушення, зокрема шахрайства, яке полягає в оформленні на вас кредиту.

Можна також повідомити щодо укладення на ваше ім’я онлайн-кредиту сторонньою особою департамент кіберполіції Національної поліції України.

До Національного банку необхідно звернутися зі скаргою щодо укладення договору онлайн-кредиту на ваше ім’я сторонньою особою з використанням підроблених документів. Це потрібно зробити з метою проведення регулятором перевірки та отримання пояснень від МФО.

Якщо всі вищеперераховані дії не призвели до бажаного результату, варто звернутися до суду з позовною заявою про визнання недійсним кредитного договору. Під час розгляду справи необхідно буде надати докази, що договір ви не укладали, про його існування не знали, на сайті мікрофінансової організації не реєструвались і листування з нею не вели.

Варто подати клопотання до суду про витребування у мобільного оператора номера, який було зазначено під час отримання кредиту, відомостей про місцезнаходження мобільного пристрою за номером телефона та роздруківку sms-повідомлень, а також про витребування інформації у банківської установи щодо рахунку (картки), на який перераховано кредитні кошти.

Що ще важливо

Після того, як буде доведено факт шахрайства, варто звернутися в Бюро кредитних історій з вимогою вилучити запис про оскаржену кредитну заборгованість з вашої кредитної історії.

Навіть якщо мікрофінансова організація передала право вимоги щодо кредитної заборгованості колекторській компанії – все одно ніхто без вашого дозволу не має права заходити до квартири чи будинку, забирати з нього будь-які речі, примушувати сплатити заборгованість, присвоювати собі функції Державної виконавчої служби. Усе це – кримінальні порушення, які караються законом.

Як не стати жертвою шахраїв

Аби убезпечитися від подібних видів шахрайства, правоохоронці рекомендують:

- не повідомляти стороннім особам свої персональні дані та не відправляти фото документів;

- перейти на контракт з мобільним оператором, аби унеможливити перевипуск sim-карти;

- не використовувати фінансовий номер телефону для авторизації у соцмережах та не розміщувати його в інтернеті.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі