Як убезпечити свою нерухомість від дій шахраїв

24.09.2020, 11:05
Як убезпечити свою нерухомість від дій шахраїв - Фото
Фото: depositphotos.com

Шахраї все частіше незаконно перереєструють квартири українців. Як протидіяти аферистам

В Україні почастішали випадки шахрайства з перереєстрацією прав на нерухомість. Про це повідомляє прес-служба кіберполіції.

Приклад подібного шахрайства

Співробітники кіберполіції викрили у Дніпрі державну реєстраторку та її спільника, які незаконно привласнювали й перепродавали квартири.

38-річна фігурантка незаконно перереєструвала дві квартири на свого 24-річного спільника. Дії вчинені на підставі підробного акту виконавчої служби про стягнення майна на користь цієї молодої людини.

Після перереєстрації прав на нерухомість зловмисники продавали квартири.

Власникам майна завдано збитків на суму понад мільйон гривень.

Жінці оголосили про підозру за ч. 3 ст. 362 (несанкціоновані дії з інформацією, яка обробляється в комп'ютерах, автоматизованих системах, комп'ютерних мережах, вчинені особою, яка має право доступу до неї), а також за ч. 3 ст. 365-2 (зловживання повноваженнями особами, які надають публічні послуги) Кримінального кодексу.

Максимальне покарання, яке загрожує держреєстраторці – позбавлення волі до восьми років. Підозрюваній обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Її спільникові оголосили підозру за ч. 4 ст. 190 (шахрайство) Кримінального кодексу. Йому загрожує до дванадцяти років ув'язнення.

Досудове розслідування триває.

Як убезпечити себе від шахраїв

Щоб змінити статус власності щодо того чи іншого об'єкта нерухомості, раніше необхідно було звертатися до підрозділів Державної реєстраційної служби. Після відкриття у 2013 році реєстру прав на нерухомість, функція внесення змін до реєстру майна була передана нотаріусам.

В оновленому реєстрі є відомості про житло, яке було придбане або зареєстроване за власною ініціативою власника після 1 січня 2013 року. Якщо майно було зареєстровано раніше, потрібно окремо внести такий об'єкт нерухомості до оновленого реєстру.

Щоб захистити своє майно від шахрайства, рекомендується:

- не передавати незнайомим особам копії правовстановлюючих документів на нерухомість та свої паспортні дані;

- необхідно вибирати перевіреного нотаріуса, який не вступить в злочинну змову з шахраями;

- можна встановити заборону на реєстраційні дії зі своєю нерухомістю, тобто задіяти механізм іпотеки.

Це може бути зроблено шляхом укладання у нотаріуса з будь-якою особою (наприклад, з родичем) договору позики, за яким власник нерухомості передає її в заставу. Одночасно підписується договір іпотеки і на цю нерухомість встановлюється обтяження.

- встановити sms-інформування. На сайті держреєстру нерухомості, а також на сайті opendatabot.ua доступний сервіс моніторингу будь-яких реєстраційних дій з об'єктами нерухомості.

В рамках цього сервісу можна отримувати сповіщення про подачу заяви на проведення реєстраційних дій з нерухомістю та про будь-які рішення, спрямовані на зміну статусу об'єкта.

Вартість послуги sms-моніторингу – 30 грн на місяць за один об'єкт нерухомості.

Можна також отримати одноразову інформаційну довідку з реєстру нерухомості. Вона коштує 23 грн.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі