Умови оплати праці не можуть змінюватися роботодавцем в односторонньому порядку
У Державній службі з питань праці роз'яснили українцям, чи можуть змінюватися умови оплати праці у зв’язку із зменшенням обсягів виробництва під час карантину. Про це йдеться у повідомленні відомства.
Як регулюються умови оплати праці
При укладанні працівником трудового договору (або контракту) роботодавець доводить до його відома умови оплати праці, розміри, порядок і строки виплати зарплати, а також підстави, згідно з якими можуть здійснюватися відрахування у випадках, передбачених законодавством.
Роботодавці не мають права в односторонньому порядку ухвалювати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами і колективними договорами.
Це стосується не лише роботодавців, а й інших суб’єктів організації оплати праці (такими суб’єктами є органи державної влади та місцевого самоврядування; об’єднання організацій роботодавців; професійні спілки, об’єднання професійних спілок або їх представницькі органи).
Про зміну умов оплати праці в бік погіршення роботодавець повинен повідомити працівника не пізніше, ніж за два місяці.
Особливості за умови змін в організації виробництва
За умови змін в організації виробництва (у тому числі в період карантину) зміна умов оплати праці можлива лише за погодженням із виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності – з іншим органом, уповноваженим на представництво інтересів трудовим колективом.
При цьому необхідно враховувати, що зміна систем та розмірів оплати праці є зміною істотних умов праці, а це не тільки потребує повідомлення працівника не пізніше ніж за два місяці, а також надає право працівнику припинити трудові відносини на підставі пункту 6 статті 36 Кодексу законів про працю із виплатою вихідної допомоги у розмірі не менше середнього місячного заробітку, якщо він не погоджується на продовження роботи з новими умовами оплати праці.
Скільки українців отримують зарплати "в конвертах"
За оцінками державного Інституту економіки та прогнозування НАН України, 26,5% економічно активного населення (тобто працюючих українців) отримують зарплати "в конвертах".
У той же час у жовтні 2020 року оприлюднили результати опитування, проведеного Центром Разумкова. Згідно з ними, 36% громадян усю зарплату або її частину отримують неофіційно.
Нагадування ЛІГА.Money
Обирайте кредит на особисті цілі в банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредиту з усіма комісіями та супутніми витратами.
У листопаді у Пенсійному фонді роз'яснили, за який період враховується зарплата під час призначення пенсії.
У грудні Держстат повідомив, що жінки в Україні в середньому заробляють на 22% менше чоловіків.
Коментарі