Чи може банк змінити кредитний договір в односторонньому порядку: роз'яснення

17.05.2021, 17:19
Чи може банк змінити кредитний договір в односторонньому порядку: роз
Фото: depositphotos.com

Укладаючи кредитний договір, позичальник має детально вивчити його

Закон "Про споживче кредитування" передбачає, що умови кредитного договору не можуть змінюватися в односторонньому порядку, тому кредитодавець (банк) може лише пропонувати позичальнику такі зміни. Про це йдеться у роз'ясненні Координаційного центру з надання правової допомоги при Міністерстві юстиції.

Як має право діяти кредитодавець

Для того, щоб внести зміни до кредитного договору, банк може направити позичальнику відповідну пропозицію.

Позичальник розглядає її та дає відповідь у зумовлений пропозицією ініціатора строк.

Зміни і доповнення умов кредитного договору оформлюються у тому самому порядку, в якому оформлений сам договір, тобто письмово, окремою угодою між сторонами.

Якщо кредитодавець порушує умови договору, позичальник має право звернутися до Національного банку, який здійснює державне регулювання та нагляд у сфері споживчого кредитування, або ж до суду.

Задовольняючи вимоги споживача, суд одночасно розв’язує питання щодо відшкодування моральної (немайнової) шкоди.

Важливо зазначити, що споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, що пов’язані з порушенням їхніх прав.

Що таке несправедливі умови у договорі

Укладаючи кредитний договір, позичальник має детально вивчити його та переконатися, що у документі відсутні так звані несправедливі умови.

До них можна віднести:

- сплату штрафних санкцій за дострокове погашення кредитної заборгованості (клієнт банку має право достроково погасити кредит без застосування до нього штрафних санкцій);

- можливість зміни витрат позичальника за кредитним договором, окрім процентної ставки (це стосується, наприклад, можливості зміни розміру щомісячної комісії за користування кредитом);

- умови щодо сплати позичальником непропорційно великої суми компенсації (понад 50% від вартості послуги) у разі невиконання ним своїх зобов’язань за кредитним договором. Вартістю послуги у цьому випадку вважається сума процентів за весь строк користування кредитом.

Як можна розірвати кредитний договір

Частина друга статті 651 Цивільного кодексу передбачає, що договір може бути змінено або розірвано лише за згодою сторін (якщо інше не встановлено договором), або рішенням суду на вимогу однієї зі сторін.

Суд може ухвалити таке рішення у разі істотного порушення договору однією зі сторін.

Істотним вважається таке порушення договору, коли внаслідок завданої цим шкоди інша сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала під час укладення договору.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит в банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з усіма комісіями та супутніми витратами.

  • У січні Національний банк запровадив нові вимоги до банківських кредитних та депозитних договорів.
  • На початку квітня у Фонді гарантування вкладів фізичних осіб порадили споживачам фінпослуг уважно читати документи перед підписанням, оскільки іноді навіть анкета банку може стати кредитним договором.
Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі